SPORT Piłka nożna Sporty walki Tenis Sportowcy Inne sporty Tabele Żagle Tour de Pologne 2017
Sport piłka nożna mundial 2018 FIFA nie miała litości. Sędzia DOŻYWOTNIO zawieszony za skandaliczną decyzję

FIFA nie miała litości. Sędzia DOŻYWOTNIO zawieszony za skandaliczną decyzję

21.03.2017, godz. 13:02
Sędzia z Ghany dożywotnio zawieszony przez FIFA
foto: YouTube

W meczu eliminacji mistrzostw świata 2018 w Rosji RPA pokonała Senegal 2:1, ale jedną bramkę zdobyła po skandalicznej decyzji sędziego i rzucie karnym. Arbiter Joseph Odertei Lamptey z Ghany nie pozostał jednak bezkarny, bo FIFA uznała go winnym nielegalnego wpływania na wynik meczu i DOŻYWOTNIO zdyskwalifikowała!

12 listopada 2016 roku RPA podejmowała Senegal w meczu eliminacji mistrzostw świata 2018 w Rosji. Gospodarze wygrali to spotkanie 2:1, ale rywale mieli wielkie - i uzasadnione - pretensje do arbitra z Ghany Josepha Oderteia Lampteya. Ten w pierwszej połowie podyktował skandaliczny rzut karny po rzekomym zagraniu ręką obrońcy Napoli Kalidou Koulibaly'ego. Sęk w tym, że piłka trafiła... w jego nogi!

Senegalczycy protestowali, ale sędzia pozostał nieubłagany i nie zmienił decyzji. "Jedenastkę" na bramkę zamienił Thulani Hlatshwayo. Sprawą zajęły się jednak odpowiednie organy i najpierw Afrykańska Federacja Piłkarska (CAF) zawiesiła Lampteya na trzy miesiące, a teraz jeszcze surowszą decyzję podjęła FIFA. Ukarała go dożywotnim zakazem uczestniczenia w jakiejkolwiek działalności piłkarskiej na poziomie krajowym oraz międzynarodowym. To oczywiście oznacza, że nie będzie mógł dalej pełnić funkcji sędziego na najwyższym poziomie.

- Arbiter został uznany za winnego złamania art. 69 ust. 1 Kodeksu Dyscyplinarnego (nielegalne wpływanie na wyniki meczów) podczas meczu RPA - Senegal, który został rozegrany 12 listopada 2016 roku. Dalsze informacje o wspomnianym spotkaniu zostaną podane, kiedy powyższa decyzja będzie ostateczna i wiążąca - czytamy w oświadczeniu FIFA.

autor: Maciej Wdowiarski zobacz inne artykuły tego autora
Więcej sportu
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: