SPORT Piłka nożna Sporty walki Tenis Sportowcy Inne sporty Tabele Żagle Tour de Pologne 2017
Sport piłka nożna mundial 2018 Powtórki wideo coraz bliżej? Będą testowane na meczu Włochy - Niemcy

Powtórki wideo coraz bliżej? Będą testowane na meczu Włochy - Niemcy

14.11.2016, godz. 17:19
Włochy - Niemcy
Włochy - Niemcy foto: EAST NEWS

Piłkarze w meczu towarzyskim Włochy - Niemcy będą kolejnymi królikami doświadczalnymi, na których FIFA przetestuje system pozwalający sędziom korzystać z powtórek wideo. Światowa federacja zakłada, że ta technologia będzie pomagać arbitrom podczas mistrzostw świata 2018 w Rosji.

We wtorek Portugalczyk Manuel de Sousa, sędzia meczu towarzyskiego Włochy - Niemcy, będzie miał do dyspozycji system powtórek wideo (VAR - Video Assistant Referee). Skorzysta z niego w najważniejszych momentach spotkania: przy golu, czerwonej kartce, czy też rzucie karnym. Gra zostanie na chwilę wstrzymana, a arbiter obejrzy sobie całą sytuację na spokojnie, z dużym przybliżeniem. Wtedy nie będzie miał wątpliwości, że podjął słuszną decyzję. Już niedługo taka pomoc ma być powszechna w piłce nożnej. Od sezonu 2017/18 ta technologia pojawi się na boiskach niemieckiej Bundesligi.

Gdy FIFA była rządzona przez Seppa Blattera, nie było mowy o powtórkach wideo. Za Gianniego Infantino obrano jednak kurs na przyszłość, dzięki czemu błędy sędziowskie staną się rzadkością. - Futbol pozostanie sobą, nie zmieni się, ale możliwość korzystania z powtórek wideo ma go uczynić bardziej sprawiedliwym, bardziej rzetelnym - mówił odpowiedzialny w FIFA za rozwój technologiczny Marco van Basten na konferencji prasowej poświęconej "VAR".

Prezydent FIFA zapewnił, że jeśli kolejne testy udowodnią skuteczność powtórek wideo, pojawią się one na mistrzostwach świata w 2018 roku. Do tej pory stosowano je w spotkaniu Pucharu Holandii Ajaks Amsterdam - Willem II Tilburg, dwóch meczach włoskiej Serie A oraz w sparingu między Italią a Francją.

autor: Piotr Kupisz zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: