SPORT Piłka nożna Sporty walki Tenis Sportowcy Inne sporty Tabele Żagle Tour de Pologne 2017
Sport piłka nożna mundial 2018 Rosja zaostrzyła przepisy przed MŚ 2018. Zero litości dla chuliganów!

Rosja zaostrzyła przepisy przed MŚ 2018. Zero litości dla chuliganów!

18.04.2017, godz. 11:14
Rosja, kibice, piłka nożna
foto: EAST NEWS

Wielu ekspertów obawia się, że MŚ 2018 w Rosji mogą zamienić się w prawdziwe piekło dla kibiców, którzy przyjadą, by wspierać swoje reprezentacje. Już podczas mistrzostw Europy we Francji chuligani ze wschodu Europy pokazali, że nie cofną się przed niczym, by pokazać swoją siłę. Władze Rosji postanowiły zaostrzyć przepisy i tamtejsi pseudokibice za wywoływanie zamieszek mogą od razu trafić do aresztu na piętnaście dni.

Rosyjska Agencja Prasowa TASS poinformowała, że prezydent Władimir Putin podpisał nowelizację ustawy, w myśl której piłkarskich chuliganów spotykać będą znacznie większe kary za zakłócanie porządku podczas spotkań MŚ 2018. Według nowych przepisów Rosjanie, którzy postanowią rozrabiać w trakcie meczu, mogą trafić od razu do aresztu na piętnaście dni. Oprócz tego czekać będzie ich grzywna w wysokości do dwudziestu pięciu tysięcy rubli (około czterystu czterdziestu euro) i maksymalnie siedmioletnie zakazy stadionowe.

Na sroższe kary narażą się także pseudokibice z innych krajów. Ich co prawda funkcjonariusze nie będą osadzać w areszcie, ale natychmiastowo deportować z kraju-gospodarza przyszłorocznych mistrzostw świata. Zagraniczni chuligani płacić będą także większe kary. Grzywna dla obcokrajowców może wynosić nawet pięćdziesiąt tysięcy rubli (około osiemset dziewięćdziesiąt euro).

Decyzje krajowych władz mają spory związek z naciskami FIFA. Światowa federacja bacznie przygląda się sytuacji na rosyjskich stadionach, gdzie często dochodzi do agresywnych zachowań. Wszyscy pamiętają także ekscesy z udziałem chuliganów z Rosji na zeszłorocznych mistrzostwach Europy we Francji, gdzie pseudokibice atakowali na ulicach oraz stadionach.

autor: Jakub Waśko zobacz inne artykuły tego autora
Więcej sportu
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: