SPORT Piłka nożna Sporty walki Tenis Sportowcy Inne sporty Tabele Żagle
Sport piłka nożna Mundial 2026. Zbigniew Boniek o reformie FIFA: Będę musiał się odzwyczaić od 32 drużyn

Mundial 2026. Zbigniew Boniek o reformie FIFA: Będę musiał się odzwyczaić od 32 drużyn

10.01.2017, godz. 21:30
Zbigniew Boniek
Zbigniew Boniek foto: CYFRASPORT

Prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej będzie miał spory problem z przyzwyczajeniem się do nowej reformu ustalonej podczas posiedzenia w Zurychu. Rada FIFA podjęła decyzję o zwiększeniu liczby uczestników mundialu w 2026 roku z 32 do 48 drużyn. - Jestem tradycjonalistą i przyzwyczaiłem się do mistrzostw, gdzie grają 32 zespoły. Będę musiał się od tego odzwyczaić - powiedział Zbigniew Boniek cytowany przez stronę laczynaspilka.pl.

We wtorek podczas kongresu, który odbywał się w Zurychu FIFA oficjalnie podjęła decyzję o powiększeniu liczby drużyn, które wezmą udział w mistrzostwach świata w 2026 roku. I tak za 9 lat uczestniczyć będzie aż 48 zespołów, które zostaną podzielone na szesnaście grup po trzy zespoły. Oznacza to oczywiście zwiększenie liczby spotkań z sześćdziesięciu czterech do osiemdziesięciu. Głos w sprawie reformy, która spotkała się z wieloma negatywnymi komentarzami ze strony m.in. byłych i obecnych piłkarzy oraz wielu prominentnych działaczy zabrał Zbigniew Boniek. - Jestem tradycjonalistą i przyzwyczaiłem się do tego, że na mistrzostwach świata występują 32 zespoły. Jakakolwiek zmiana powoduje, że muszę zmienić coś w swojej mentalności. Dlaczego taką zmianę przeprowadzono? Prezydent FIFA Gianni Infantino już w swoim programie wyborczym powiedział, że chciałby, aby na mundialu występowało więcej drużyn. Mówił również, że małe federacje dostaną więcej pieniędzy. I na koniec, co się zmieni? Nic, bo żeby zdobyć tytuł mistrza świata, trzeba będzie wygrać siedem meczów i być po prostu najlepszym. Zwiększa się tylko pewien obszar - powiedział prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej cytowany przez laczynaspilka.pl.

- Dotychczas było tak, że trzeci mecz grało się o przysłowiową „pietruszkę”, gdyż były zespoły, które już wcześniej uzyskały awans do następnej rundy. Teraz takiej opcji nie będzie, ponieważ będziemy mieli 16 grup po 3 zespoły. Już można powiedzieć, że został wyeliminowany pewien aspekt. Co więcej, ta reforma spowoduje, że kibice, którzy kochają piłkę nożną, będą mieli okazję oglądać więcej meczów na mistrzostwach świata. Rozumiem z tego, że przez większość ta reforma została zaakceptowana. Ja jednak przyzwyczaiłem się do mistrzostw, gdzie grają 32 zespoły i będę musiał się od tego odzwyczaić - dodaje "Zibi".

autor: Paweł Nowakowski zobacz inne artykuły tego autora
Więcej sportu
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: