SPORT Piłka nożna Sporty walki Tenis Sportowcy Inne sporty Tabele Żagle Tour de Pologne 2017
Sport piłka nożna piłka nożna Ajax Amsterdam zmieni nazwę stadionu. Uhonoruje legendę klubu Johana Cruyffa

Ajax Amsterdam zmieni nazwę stadionu. Uhonoruje legendę klubu Johana Cruyffa

26.04.2017, godz. 13:23
Johann Cruyff, Holandia, Francja
foto: Eastnews

Wspaniała inicjatywa władz Ajaxu Amsterdam, który docenił wielkiego piłkarza. Holenderski klub zmienia nazwę stadionu z Amsterdam Arena na Johan Cruyff Arena. Właśnie podpisano list intencyjny w tej sprawie.

W ten sposób Ajax oraz miasto Amsterdam chcą oddać hołd słynnemu reprezentantowi Holandii, który zmarł w kwietniu 2016 roku na raka płuc. Pomysł ze zmianą nazwy obiektu spodobał się jego synowi - Jordiemu. Ponadto imieniem Johana Cruyffa nazwane będą także ulica, plac i most. Wszystkie procedury mają potrwać sześć miesięcy.

Johan Cruyff to legenda Ajaksu. Najwybitniejszy piłkarz w historii tego klubu, w którym występował w latach 1964-73 i 1981-83. Jego dorobek jest imponujący. Osiem razy sięgał po tytuł mistrzowski, pięć razy zdobywał Puchar Holandii. W 276 meczach w lidze holenderskiej strzelił 204 gole. Dwukrotnie był królem strzelców Eredivisie. To za jego ery Ajax był topowym zespołem, który nie miał sobie równych: wygrywając m.in. trzy razy z rzędu Puchar Europy.

Właśnie w Amsterdamie po zakończonej karierze piłkarskiej rozpoczął pracę szkoleniową. Prowadził Ajax w latach 1985-88 i w tym okresie największym sukcesem był triumf w Pucharze Zdobywców Pucharów.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: