SPORT Piłka nożna Sporty walki Tenis Sportowcy Inne sporty Tabele Żagle Tour de Pologne 2017
Sport piłka nożna piłka nożna Awaria maszyny czy błąd ludzki? Znamy przyczynę katastrofy samolotu Chapecoense

Awaria maszyny czy błąd ludzki? Znamy przyczynę katastrofy samolotu Chapecoense

27.12.2016, godz. 13:21
Katastrofa samolotu z piłkarzami Chapecoense
foto: EAST NEWS / TWITTER / ARCHIWUM

Po katastrofie samolotu z piłkarzami Chapecoense, którzy lecieli do Kolumbii na finał Copa Sudamericana, cały piłkarski świat pogrążył się w żałobie. Życie straciło siedemdziesięciu jeden z siedemdziesięciu siedem pasażerów maszyny, w tym sportowcy i dziennikarze z Brazylii. Po kilku tygodniach służby do spraw lotnictwa podały przyczyny rozbicia się samolotu w kolumbijskich górach.

– Ani firma, która wyczarterowała samolot, ani kolumbijskie władze nie powinny były zezwolić na start maszyny – wyjaśnił Freddy Bonilla z urzędu lotnictwa cywilnego Kolumbii. Według służb nagrania z czarnych skrzynek i inne dowody jednoznacznie wskazują, że organizacja lotu przez firmę LaMia odbiegała od międzynarodowych standardów. Wykluczono tym samym hipotezę, że samolot rozbił się w wyniku sabotażu lub problemów mechanicznych.

Eksperci wyraźnie wskazali na błędy ludzkie. Wśród szeregu niedopatrzeń najważniejszym było zezwolenie na start maszyny mimo małej ilości paliwa. Nie pozwoliła ona na bezpieczną podróż i najprawdopodobniej to właśnie było bezpośrednią przyczyną uderzenia samolotu w góry Kolumbii. Kolejnym dużym błędem było niepodjęcie decyzji o lądowaniu, by uzupełnić zbiorniki z paliwem.

Potwierdziły się więc niejako wstępne ustalenia, które mówiły, że bezpośrednią przyczyną katastrofy był brak paliwa. Wyczarterowany samolot wystartował z brazylijskiego Sao Paulo 28 listopada. Lot miał zakończyć się w Medellin po międzylądowaniu w Santa Cruz w Boliwii. Feralnej podróży nie przeżyło siedemdziesięciu jeden z siedemdziesięciu siedmiu pasażerów.

autor: Jakub Waśko zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: