SPORT Piłka nożna Sporty walki Tenis Sportowcy Inne sporty Tabele Żagle Tour de Pologne 2017
Sport piłka nożna piłka nożna Chińskie władze mają dość! Będą blokować milionowe transfery klubom

Chińskie władze mają dość! Będą blokować milionowe transfery klubom

06.01.2017, godz. 09:55
Carlos Tevez
Carlos Tevez foto: EAST NEWS

Kluby z chińskiej Super League mogą mieć niedługo wielkie problemy. Obecnie postawiły sobie one za cel stworzenia najsilniejszej ligi na świecie i ściągają za olbrzymie pieniądze gwiazdy futbolu. Sytuację obserwuje rząd, który zamierza niedługo wprowadzić obostrzenia dotyczące transferów zagranicznych piłkarzy i wysokości ich pensji. Czyżby więc azjatyckie El Dorado miało się bardzo szybko skończyć?

Ofensywa chińskich klubów piłkarskich na polu transferowym widoczna jest wyraźnie od kilku dni. Wystarczy przypomnieć przypadki Carlosa Teveza i Oscara. Pierwszy z nich kosztował Shanghai Shenhua 10,5 miliona euro. To nie jest kwota niewyobrażalna, ale pensja piłkarza już tak. Argentyńczyk w Państwie Środka zarobi 38 milionów euro za sezon, a kontrakt podpisał na dwa lata. To czyni go najlepiej zarabiającym piłkarzem na świecie. Za Oscara Chelsea Londyn dostanie od Shanghai SIPG 60 milionów euro. Sam Brazylijczyk w Chinach zarobi 24 miliony euro za sezon.

Widząc jak pieniądze odpływają z kraju, do akcji zdecydował się wkroczyć chiński rząd. - Uregulujemy i ograniczymy kosztowne transfery. Wprowadzimy też odpowiednie ograniczenia na pensje zawodników - zapowiedział urzędnik z Ministerstwa Sportu. - Naszym celem musi być budowanie klubów, które przetrwają sto lat. Niewypłacalne kluby będą usuwane z zawodowej ligi - dodał. Władze Państwa Środka nie chcą doprowadzić do spadku tamtejszej waluty - juana. Korzystając z okazji przypomniały także zespołom z Super League, że powinny przede wszystkim inwestować w młodzież i w działalności kierować się rachunkiem ekonomicznym.

autor: Jakub Waśko zobacz inne artykuły tego autora
Więcej sportu
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: