SPORT Piłka nożna Sporty walki Tenis Sportowcy Inne sporty Tabele Żagle Tour de Pologne 2017
Sport piłka nożna piłka nożna FIFA 17: Kolejne emocje przed komputerami i konsolami [ZDJĘCIA]

FIFA 17: Kolejne emocje przed komputerami i konsolami [ZDJĘCIA]

17.10.2016, godz. 21:02
FIFA 17 Szybki mecz 2_0 POL -- ROU, 2_ pol__2
foto: Screenshot

Chcesz powtórzyć wyczyn Roberta Lewandowskiego, który w zwycięskim meczu eliminacji mistrzostw świata 2018 z Danią uzyskał hat-tricka? Tak, to możliwe! Możesz nie tylko strzelić takie gole, jak gwiazda reprezentacji Polski i Bayernu Monachium, ale masz szansę popisać się jeszcze efektowniejszymi zagraniami i strzałami. Takie właśnie możliwości zapewnia najnowsza FIFA 17, produkt EA Sports.

Lewandowski jest w gronie najlepszych piłkarzy świata, a jego wskaźnik umiejętności wynosi 90. To dziewiąty wynik w całej grze, a najlepsi są oczywiście Cristiano Ronaldo (94) i Leo Messi (93). Drugi wśród Polaków pod tym względem jest Grzegorz Krychowiak (84), a trzeci Kamil Glik (83). Jednak żaden z nich nie ma w grze swojego wizerunku. Mają go m.in. Jakub Błaszczykowski, Łukasz Piszczek, Łukasz Fabiański, Wojciech Szczęsny, Arkadiusz Milik czy Marcin Wasilewski. Z reprezentacją Polski nie będziecie mogli zagrać towarzyskich meczów czy turniejów z takimi rywalami, jak Armenia czy Kazachstanem, bo te kraje nie są dostępne w grze. Podczas meczu biało-czerwonych zobaczycie za to na trybunach kartoniadę z... logo i napisem PZPN.

W grze dostępne są wszystkie kluby Ekstraklasy (niestety nie ma polskich stadionów). Na boisko piłkarze wychodzą przez bramki z napisem Ekstraklasa, a sędziowie tak, jak w lidze sięgają po piłkę ułożoną na specjalnym podeście. Najlepiej ocenionym piłkarzem naszej ligi jest Waleri Kazaiszwili (76), a za nim plasują się jego koledzy z Legii: Michał Pazdan i Nemanja Nikolić. Obaj ocenieni na poziomie 75. Spośród wszystkich ligowców "twarz" ma tylko nowy nabytek mistrza Polski - Vadis Odjidja-Ofoe.

Jeśli zdecydujecie się na tryb kariery (został poprawiony) to może dobrym pomysłem będzie ściągnięcie do zarządzanego przez siebie klubu klubu Bartłomieja Drągowskiego. Bramkarz reprezentacji Polski do lat 21 i Fiorentiny został doceniony przez twórców FIFA 17, którzy umieścili go w gronie największych talentów. Wspomnieliśmy o Ekstraklasie, ale w trybie kariery do wyboru mamy w sumie ponad 30 lig i 650 drużyn z całego świata. Nowością jest Japan League.

EA Sports przyzwyczaiła, że każda kolejna gra z serii jest coraz bardziej rozbudowana i zaawansowana. FIFA 17 oparta jest na nowym "sercu". Frostbite to jeden z najlepszych silników w branży gier, który już wcześniej sprawdzał się w innych tytułach ze stajni EA. Dzięki niemu FIFA 17 na konsole Xbox One i PlayStation 4 oraz komputery PC oferuje graczom realistyczne mecze wyglądające tak samo, jak w telewizji. Nowy silnik zmienia m.in. oprawę graficzną, wygląd trawy czy kibiców na trybunach. Przede wszystkim sprawia, że animacje piłkarzy wyglądają dużo lepiej niż w poprzednich wydaniach. Mamy więc poprawiony system kolizji, który działa bardzo sprawnie, choć oczywiście do perfekcji trochę mu brakuje. Nowością są postaci trenerów, którzy przeżywają mecze stojąc przy linii. Reagują na to co dzieje się na boisku. Inaczej zachowują się, gdy nasz piłkarz strzeli gola, a inaczej, gdy zostanie ukarany żółtą kartką.
Najważniejsze, że wirtualni piłkarze  dynamiczniej reagują na to, co się dzieje na boisku. Co więcej, są bardziej kreatywni w tworzeniu ataków. Potrafią przeprowadzić naprawdę ładną akcję zakończoną bramką (w zależności od ustawionego poziomu trudności). Co ciekawe, na twarzach zawodników można zauważyć... pot.
Kilka zmian zaszło przy stałych fragmentach. W rzutach rożnych mamy nowy, żółty wskaźnik, który pojawia się na murawie. Ustawiamy go w takim miejscu pola karnego, w który dokładnie zamierzamy posłać piłkę. Poprawiony został także system wykonywania rzutów wolnych. Mamy bowiem możliwość zmiany położenia zawodnika, czego nie było w poprzednich edycjach. Możemy naszego zawodnika zbliżyć lub oddalić od piłki. Z kolei już nie tak łatwo wykorzystywać rzuty karne. Wprowadzony został wskaźnik, który pojawia się na boisku. Od nas zależy, w którym kierunku i z jaką siłą oddamy strzał na bramkę z 11 metrów. Na początku nowy system rzutów karnych może wydawać się trudny i nieco irytujący. Jednak po kilku próbach można go opanować i do niego przywyknąć. Gdy wyrzucamy piłkę z autu to możemy naszym graczem przesunąć się wzdłuż linii.
Nowością w FIFA 17 jest tryb "Droga do sławy". Gracz ma możliwość pokazania się jako Alex Hunter - wschodząca gwiazda Premier League. Można pokierować karierą zawodnika tak, jak tylko się chce. Decydujemy z którym klubem podpiszemy kontrakt, a do wyboru mamy 20 zespołów angielskiej ekstraklasy. Przed każdym kolejnym meczem trener wyznacza nowe zadania do zrealizowana, które wpływają na notę otrzymaną za dany występ. To sprawia, że ten tryb jest atrakcyjny i bardzo wciągający. Możemy poczuć emocje jakie towarzyszą młodemu piłkarzowi. Przeżywamy więc jego (nasze) niepowodzenia, docinki kolegów z zespołu, czy pochwały menedżera, a nawet rozczarowanie związane z przymusowym wypożyczeniem do klubu Championship. Tak, to też ma miejsce! Menedżer zaprasza Huntera do gabinetu i oznajmia mu, że mimo kilku zdobytych bramek nie jest gotowy na grę na najwyższym szczeblu, że potrzebuje nabrać doświadczenia w innym otoczeniu. Po strzelonym golu, który daje klubowi zwycięstwo młody piłkarz staje się bohaterem i musimy pomóc mu odpowiedzieć na kilka pytań zadanych przez dziennikarzy. Jakiej odpowiedzi udzielimy zależy od nas. Do wyboru mamy zawsze trzy opcje. Tryb "Droga do sławy" ma jedną wadę: kończy się już po pierwszym sezonie... Warto, aby w kolejnym wydaniu ten tryb został rozbudowany.

 

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: