SPORT Piłka nożna Sporty walki Tenis Sportowcy Inne sporty Tabele Żagle Tour de Pologne 2017
Sport piłka nożna piłka nożna FIFA odkryła karty. Ile drużyn z Europy na największym mundialu w historii?

FIFA odkryła karty. Ile drużyn z Europy na największym mundialu w historii?

31.03.2017, godz. 08:18
FIFA
foto: EAST NEWS

Mistrzostwa świata w 2026 roku będą największymi w historii, biorąc pod uwagę liczbę uczestników. Jeszcze nigdy na mundialu nie grało aż 48 reprezentacji! FIFA właśnie odkryła karty i wyjawiła, ile miejsc na turnieju będą miały drużyny z poszczególnych kontynentów. Jakie szanse ma Polska?

Reprezentacja Polski nie powinna mieć problemu z awansem na mundial 2026. Z europejskich eliminacji na ten turniej dostanie się aż 16 drużyn. Jak to wygląda obecnie? Przed mistrzostwami świata w Rosji 2018, oprócz gospodarza, UEFA dostała łącznie 13 miejsc, ale zawody pozostają jeszcze w starym, węższym gronie 32 drużyn.

Pomysł FIFA o poszerzonym mundialu nie podoba się większości federacji, bo na turniej dostaną się dużo słabsze drużyny, a niektóre spotkania będą mało prestiżowe. Mistrzostwa świata to impreza elitarna, na którą od zawsze trzeba było ciężko pracować w eliminacjach.

Mistrzostwa świata 2026 (rozdział miejsc według stref):

- Strefa AFC (Azja) - 8 miejsc
- Stefa CAF (Afryka) - 9
- Strefa CONCACAF (Ameryka Północna) - 6
- Strefa CONMEBOL (Ameryka Południowa) - 6
- Strefa OFC (Oceania) - 1
- UEFA (Europa) - 16

Łącznie daje nam to 46 drużyn. Pozostałe dwie ekipy wywalczą awans w dodatkowej rundzie kwalifikacyjnej (play-off), w której zmierzy się sześć reprezentacji.

autor: Piotr Kupisz zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: