SPORT Piłka nożna Sporty walki Tenis Sportowcy Inne sporty Tabele Żagle
Sport piłka nożna piłka nożna Grasz na orliku? Uważaj, możesz zachorować na raka!

Grasz na orliku? Uważaj, możesz zachorować na raka!

25.10.2016, godz. 16:45
Boisko Orlik, sztuczna trawa
foto: CYFRA SPORT

Popularne w Polsce orliki mogą już wkrótce zostać zamknięte! Wszystko przez dokument duńskiej telewizji, który unaocznił, że podłoże może prowadzić do powstawania nowotworów w ludzkim organizmie. Sprawy przestraszyli się już Holendrzy, którzy masowo zamykają pola gry ze sztuczną nawierzchnią.

Cała afera zaczęła się od śledztwa duńskiego programu "Zembla". Wykazało ono, że część gumowych granulatów, stosowanych przy budowie orlików i wykorzystywane do sztucznej trawy, powstają z rur wykorzystywanych przez przemysł petrochemiczny. Powoduje to ich rakotwórczość. Największym problemem jest to, że ciężko wykazać jaką ilość szkodliwych związków zawiera dany granulat. W związku z tym w Holandii zamknięto już około trzydzieści boisk z nawierzchnią syntetyczną. Kluby boją się o zdrowie zawodników. Jeśli tak dalej pójdzie, to w Kraju Wiatraków niedługo rozgrywki zostaną sparaliżowane. W Eredivisie kilka klubów wykorzystuje granulaty na swoich głównych obiektach.

Nie wiadomo czy sytuacja ta wpłynie na polski futbol. Przed Euro 2012 i po nim w całym kraju powstały tysiące boisk ze sztuczną murawą, na której grają tłumy młodzieży. Jeśli wierzyć duńskiemu toksykologowi uniwersyteckiemu profesorowi Martinowi van den Bergowi, to nastolatkowie powinni jak najszybciej zrezygnować z tej formy spędzania wolnego czasu. - Jako toksykolog nie zdecydowałbym się na grę na takim boisku, ponieważ nie można właściwie ocenić stopnia ryzyka dla naszego zdrowie - wyjaśnił.

autor: Jakub Waśko zobacz inne artykuły tego autora
Więcej sportu
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: