Sport piłka nożna piłka nożna Heroiczny bój Francuzów. "Trójkolorowi" w dziesiątkę pokonali Anglików

Heroiczny bój Francuzów. "Trójkolorowi" w dziesiątkę pokonali Anglików

13.06.2017, godz. 23:00
Francja - Islandia
Francja - Islandia foto: EAST NEWS

Anglicy nie byli w stanie zatrzymać rozpędzonej francuskiej lokomotywy. „Synowie Albionu” szybko objęli prowadzenie, a przez całą drugą połowę grali z przewagą jednego zawodnika. Mimo to nie zdołali pokonać reprezentacji Francji. Młoda drużyna „Trójkolorowych” zagrała fenomenalne spotkanie i po heroicznym boju pokonała odwiecznych rywali 3:2.

W pierwszych 45 minutach lepiej prezentowali się francuscy piłkarze. W ich akcjach ofensywnych więcej było polotu i kreatywności. Atakowali śmiało i odważnie, a większość swoich sytuacji potrafili zakończyć strzałem. Brawa dla „Trójkolorowych” należały się tym większe, że musieli oni zareagować na szybko straconego gola. Obrona Francuzów dała się zaskoczyć w 9. minucie. Piłkę w szesnastce opanował Raheem Sterling i piętą dograł do włączającego się Ryana Bertranda. Ten wbił piłkę wzdłuż bramki, gdzie czekał Harry Kane. Kapitan „Synów Albionu” tylko dostawił stopę i było 0:1.

Gospodarze od razu rzucili się do odrabiania strat. Bramkę zdobył Oliver Giroud, ale snajper znajdował się na spalonym. Chwilę później Kylian Mbappe znakomicie obsłużył Ousmane’a Dembele. Skrzydłowy miał przed sobą tylko Toma Heatona, a i tak uderzył obok słupka. W 22. minucie już nie było co zbierać. Najwyżej w polu karnym wyskoczył Giroud, strzał odbił jeszcze Heaton, lecz wobec dobitki Samuela Umtitiego był już bezradny. „Trójkolorowi” dalej atakowali. Strzał z ostrego kąta Mbappe przytomnie odbił angielski bramkarz. Poradził sobie także ze strzałem Dembele w 44. minucie. Piłka jednak znów spadła pod nogi rywala, a konkretnie Djibrila Sidibe, który zdobył drugiego gola dla Francuzów.

Anglików stać było tylko na dobrze rozegrany rzut rożny. Głową piłkę zgrał Gary Cahill, a bez zastanowienia uderzył Eric Dier. Zabrakło centymetrów. Do przerwy Anglicy przegrywali na Stade France 1:2.

Tuż po przerwie Raphael Varane sfaulował w polu karnym Dele Allego, za co sędzia wyrzucił go z boiska. Harry Kane wyrównał z jedenastu metrów, a gospodarze musieli sobie radzić w dziesiątkę. Początkowo Anglia zyskała sporą przewagę, ale w miarę upływu czasu Francuzi uspokoili sytuację na boisku. Pomimo osłabienia dochodzili do sytuacji strzeleckich i to oni byli bliżej kolejnego gola. Sam na sam z angielskim bramkarzem znalazł się Mbappe, ale Francuz przegrał ten pojedynek. Chwilę później Dembele mknął w kontrataku, stwarzając przewagę dwóch na jednego. Jego dogranie do partnera było niecelne i akcja spaliła na panewce. W 71. minucie Mbappe obił poprzeczkę bramki rywali. Nie dowierzał nawet nowy prezydent Francji, Emmanuel Macron. W 78. minucie Stade France eksplodował. Płaskim strzałem w boczną siatkę popisał się Ousmane Dembele, wieńcząc heroiczną grę piłkarzy Didiera Deschampsa. Francja grająca w dziesiątkę po raz kolejny wyszła na prowadzenie i nie oddała go już do końca meczu.

Francuzi po fenomenalnym widowisku zwyciężyli Anglików 3:2 i była to wygrana jak najbardziej zasłużona. Gospodarze byli zdecydowanie lepszą drużyną w pierwszej połowie, po przerwie przetrwali trudne momenty, a później pomimo osłabienia pokazali, że większa liczba zawodników na boisku nie jest gwarantem sukcesu. Ta reprezentacja będzie wielka. Francuzi doczekali się pokolenia wyśmienitych piłkarzy.

False 3250 False 1 2017-06-13 20:45:00 True 30

Francja - Anglia 3:2 (2:1)

Bramki: Samuel Umtiti 22, Djibril Sidibe 43, Ousmane Dembele 78 - Harry Kane 9, 48(k)

Żółte kartki: John Stones, Dele Alli

Czerwona kartka: Raphael Varane 47 (za faul)

Francja: Lloris - Sidibe (90. Jallet), Varane, Umtiti, Mendy (21. Digne) - Dembele, Kante, Pogba, Lemar - Mbappe, Giroud (52. Koscielny)

Anglia: Heaton (46. Butland) - Trippier (76. Lallana), Jones (82. Cresswell), Cahill, Stones, Bertrand (46. Walker) - Sterling, Dier, Alli, Oxlade-Chamberlain - Kane

autor: Dominik Kania zobacz inne artykuły tego autora