SPORT Piłka nożna Sporty walki Tenis Sportowcy Inne sporty Tabele Żagle Tour de Pologne 2017
Sport piłka nożna piłka nożna Jakie obywatelstwo będzie miała Klara Lewandowska - córka Roberta i Ani?

Jakie obywatelstwo będzie miała Klara Lewandowska - córka Roberta i Ani?

05.05.2017, godz. 12:30
Anna Lewandowska i Robert Lewandowski, Dzień Kobiet
foto: Anna Lewandowska Instagram

W czwartek 4 maja na świat przyszła Klara Lewandowska - córeczka Roberta i Anny Lewandowskich. O polskim "royal baby" mówią już wszyscy, a część zastanawia się, jakie obywatelstwo będzie miała pociecha sportowego małżeństwa - polskie czy niemieckie? A może podwójne?

Klara Lewandowska urodziła się w Niemczech, ale na pewno otrzyma polskie obywatelstwo. Zgodnie z naszym prawem, małoletnie dziecko dostaje obywatelstwo, jeśli co najmniej jedno z rodziców posiada obywatelstwo polskie w momencie urodzenia dziecka (zasada prawa krwi). Zarówno Robert jak i Anna spełniają ten warunek, także w tej kwestii nie może być żadnych kontrowersji.

Czy Klara Lewandowska będzie miała obywatelstwo niemieckie? Od dnia 1 stycznia 2000 roku dziecko rodziców, którzy są cudzoziemcami, uzyskuje niemieckie obywatelstwo poprzez urodzenie w Niemczech, jeżeli jedno z rodziców:

- od ośmiu lat przebywa legalnie na stałe w Niemczech (dotyczy obywateli UE),
- posiada uprawnienie do pobytu lub od trzech lat posiada zezwolenie na pobyt na czas nieokreślony (dotyczy obywateli państw spoza UE).

W tym przypadku liczy się oczywiście tylko pierwszy punkt, mówiący o obywatelach Unii Europejskiej. Czy Klara spełnia pierwszy warunek otrzymania niemieckiego obywatelstwa? Wygląda na to, że nie. Robert Lewandowski mieszka w Niemczech od 1 lipca 2010 roku. Wtedy przeszedł z Lecha Poznań do Borussii Dortmund. Od tego czasu do 4 maja 2017 roku minęło niecałe siedem lat. Do wymaganych ośmiu snajperowi brakuje ponad 12 miesięcy.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: