SPORT Piłka nożna Sporty walki Tenis Sportowcy Inne sporty Tabele Żagle Tour de Pologne 2017
Sport piłka nożna piłka nożna Na mistrzostwach świata zagra ćwierć świata! FIFA dopięła swego

Na mistrzostwach świata zagra ćwierć świata! FIFA dopięła swego

09.01.2017, godz. 09:07
Gianni Infantino
Gianni Infantino gratuluje Legii dubletu foto: EAST NEWS

Choć władze FIFA się zmieniły, a urząd prezydenta objął Gianni Infantino, to wygląda na to, że wciąż główną motywacją światowej federacji są pieniądze. Ciężko bowiem w inny sposób wyjaśnić decyzję, która ma zostać przegłosowana we wtorek. Wtedy to oficjalnie ma być potwierdzone, że od 2026 roku na mistrzostwach świata grać będzie aż czterdzieści osiem reprezentacji.

Nie jest tajemnicą, że prezydent FIFA Gianni Infantino od kilku miesięcy mocno foruje pomysł powiększenia mistrzostw świata o szesnaście reprezentacji. - Rozmawialiśmy z różnymi związkami piłki nożnej. Te w przeważającej mierze były na tak - mówił jakiś czas temu. Według informacji agencji AFP klamka już zapadła. We wtorek ma zostać ogłoszona oficjalna decyzja o tym, że od 2026 roku na mundialu grać będzie aż czterdzieści osiem zespołów. Zmieniona ma zostać również formuła rozgrywania spotkań. Najpierw rywalizacja toczyć się będzie w szesnastu grupach po trzy drużyny. Dwie z każdej wywalczą awans do 1/16 finału, która będzie pierwszą rundą pucharową.

Nie można oprzeć się wrażeniu, że główną motywacją światowej federacji do rozszerzenia grona finalistów mistrzostw jest zwiększenie wpływów sponsorskich. Wśród szesnastu nowych miejsc zaledwie trzy lub cztery będą przeznaczone dla ekip z Europy. FIFA chce więc otworzyć się na kraje bogate, które mogą zapewnić bardziej intratne umowy sponsorskie. Do sprawy odniósł się już na Twitterze prezes PZPN Zbigniew Boniek. "10.01.2017 zapadnie decyzja o 48 drużynach w finałach MŚ od 2026 rokuu. Co się nie robi dla kasy?" - napisał sternik polskiego futbolu.

Obecna formuła mundialu, w którym grają trzydzieści dwie drużyny narodowe została wprowadzona w 1998 roku na turnieju we Francji. Wcześniej od imprezy w Hiszpanii w 1982 roku mistrzostwa świata rozgrywane były w gronie dwudziestu czterech zespołów. W pierwszym turnieju o światowy prym udział wzięło z kolei zaledwie trzynaście reprezentacji.

autor: Jakub Waśko zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: