SPORT Piłka nożna Sporty walki Tenis Sportowcy Inne sporty Tabele Żagle Tour de Pologne 2017
Sport piłka nożna piłka nożna Prym w światowym futbolu wiedzie... Australia! Już ma powtórki telewizyjne

Prym w światowym futbolu wiedzie... Australia! Już ma powtórki telewizyjne

08.04.2017, godz. 10:08
piłka nożna, boisko, stadion, murawa, bramka, mecz
foto: EAST NEWS

Znacie kogoś, kto na co dzień interesuje się ligą australijską? Raczej nie. Czasami jednak warto pochylić się nad rozgrywkami na Antypodach. Wszystko przez technologię, jaką stosuje się tam podczas piłkarskich meczów. Tamtejsza liga jako pierwsza na świecie wprowadziła powtórki wideo, czyli system VAR!

Australijska A-League to pierwsze na świecie oficjalne rozgrywki, które korzystają z technologii Video Assistant Referee (VAR), czyli po prostu powtórek telewizyjnych dla sędziów. Testy rozpoczęły się w sobotnim spotkaniu Melbourne City z Adelaide United, wygranym przez tych pierwszych 1:0. Los chciał jednak, że system nie był arbitrowi tego dnia potrzebny. Nie mniej, technologia pozostanie w Australii na ostatnie dwie kolejki sezonu zasadniczego i trzy tygodnie finałowych zmagań.

Wdrażanie systemu bacznie śledzi FIFA. Jakiś czas temu prezydent tej organizacji, Gianni Infantino, stwierdził, że bardzo możliwe, że VAR zostanie użyty już podczas przyszłorocznych mistrzostw świata w Rosji. Pomóc mają także Anglicy, którzy już na początku sezonu 2017/18 chcą używać powtórek wideo dla sędziów.

System może być wykorzystywany tylko przy decyzjach, które mają znaczący wpływ na wynik - gole, czerwone kartki, rzuty karne. Niedawno testy odbyły się w trakcie towarzyskiego meczu Hiszpanii z Francją. Tam arbiter dwukrotnie skorzystał z powtórek i za każdym razem okazywało się, że gdyby nie nagrania, to podejmowałby błędne decyzje.

autor: Jakub Waśko zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: