SPORT Piłka nożna Sporty walki Tenis Sportowcy Inne sporty Tabele Żagle
Sport piłka nożna piłka nożna Tak wyglądał futbol 3000 lat temu. Jak grali Aztekowie i Majowie? [WIDEO]

Tak wyglądał futbol 3000 lat temu. Jak grali Aztekowie i Majowie? [WIDEO]

18.04.2017, godz. 17:20
Aztekowie kontra Majowie
Aztekowie kontra Majowie foto: TVP SPORT

W Mexico City rozegrano niecodzienny mecz. Potomkowie Azteków i Majów ubrali się w historyczne stroje i zaprezentowali, jak wyglądał futbol ponad 3000 lat temu. W niczym nie przypomina on dzisiejszej odmiany, ale to dlatego, że w starszych czasach piłka ważyła aż cztery kilogramy!

Według Wikipedii nowoczesny futbol narodził się w Anglii. W Londynie, w grudniu 1863 roku, rozegrano pierwszy mecz w piłkę nożną. Główne zasady były podobne do dzisiejszych. W każdej drużynie grało 11 zawodników, nie można było używać rąk, itd. Wcześniej, przed trzema tysiącami lat, Aztekowie i Majowie przetarli szlak i jako pierwsi wymyślili coś, co mogło później ewoluować w dzisiejszy futbol.

Ich potomkowie zorganizowali specjalny mecz, oparty za starych zasadach. Grały ze sobą dwie, czteroosobowe drużyny. Używały czterokilogramowej piłki, więc do zespołu dostawali się tylko najsprawniejsi i najsilniejsi sportowcy, którzy i tak musieli unikać kopania czy główkowania. Ciężar piłki wymusił niecodzienną technikę uderzenia... biodrami.

Wydaje się więc, że bardziej adekwatną nazwą tego, w co grali Aztekowie i Majowie, byłaby "piłka biodrowa". Materiał przygotowany na ten temat przez TVP Sport można obejrzeć poniżej. Chyba trzeba się cieszyć, że ktoś po drodze poszedł po rozum do głowy i znacznie "odchudził" piłkę.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: