SPORT Piłka nożna Sporty walki Tenis Sportowcy Inne sporty Tabele Żagle
Sport piłka nożna polacy za granicą 20 najbardziej przepłaconych piłkarzy tego lata. Krychowiak jednym z nich!

20 najbardziej przepłaconych piłkarzy tego lata. Krychowiak jednym z nich!

07.09.2016, godz. 13:43
Grzegorz Krychowiak trenuje z PSG
foto: materiał prasowy

Naukowcy ze Szwajcarii opracowali ranking najbardziej przepłaconych transferów letniego okienka. Na ich liście znalazło się 20 piłkarzy, w tym jeden Polak - Grzegorz Krychowiak. Kto jeszcze trafił do rankingu i czy takie zestawienie ma jakikolwiek sens?

Szwajcarskie Międzynarodowe Centrum Nauk Sportowych (CIES Football Observatory) postanowiło obliczyć wartość letnich transferów. Nie jest to jednak skomplikowana matematyka. Podobne badanie może przeprowadzić praktycznie każdy. Wystarczy dostęp do internetu. Szwajcarzy odjęli od ceny, którą zapłaciły kluby za piłkarzy, ich realną wartość rynkową. W ten sposób wyliczyli, za których piłkarzy najwięcej przepłacono.

W dzisiejszych czasach takie badanie nie ma żadnego sensu. Wartość rynkowa jest tylko pewnym odnośnikiem dla drużyn, a nie realnym wyznacznikiem ceny zawodnika. Jeśli ktoś jest dobry, to wzbudza zainteresowanie kilku klubów. Te mogą ze sobą rywalizować w jeden sposób - poprzez licytację. Kto da więcej, ten wygrywa wyścig po nowego piłkarza. Dlatego z roku na rok płaci się coraz więcej za najlepszych i mało kto przejmuje się wyceną rynkową.

Jednym z droższych transferów letniego okienka transferowego był Grzegorz Krychowiak. Polski pomocnik miał wiele ofert, ale ostatecznie zdecydował się na przenosiny do Paris Saint-Germain. Mistrzowie Francji nie narzekają na brak pieniędzy, więc zapłacili za niego około 30 mln euro. Zdaniem szwajcarskich naukowców jego wartość wynosi 20 mln euro, więc paryżanie "przepłacili" o 10 mln euro.

W rankingu Polak uplasował się na 14. miejscu. W TOP 3 zestawienia najbardziej przepłaconych piłkarzy znaleźli się:

1. Gonzalo Higuain (Napoli -> Juentus Turyn): wartość - 66,2 mln euro; cena - 90; różnica - 23,8
2. Eric Bailly (Villarreal -> Manchester United): wartość - 14,9; cena - 38,4; różnica - 23,5
3. Kevin Gameiro (Sevilla -> Atletico Madryt): wartość - 14,5; cena - 37; różnica - 22,5

autor: Piotr Kupisz zobacz inne artykuły tego autora
Więcej sportu
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: