SPORT Piłka nożna Sporty walki Tenis Sportowcy Inne sporty Tabele Żagle Tour de Pologne 2017
Sport piłka nożna polacy za granicą Lekarz Arkadiusza Milika: On jest jak nowy [ZDJĘCIA]

Lekarz Arkadiusza Milika: On jest jak nowy [ZDJĘCIA]

22.07.2017, godz. 02:00
Paolo Mariani, Arkadiusz Milik, Alfonso De Nicola
Paolo Mariani, Arkadiusz Milik i Alfonso De Nicola foto: EAST NEWS

Arkadiusz Milik (23 l.) imponuje formą w towarzyskich meczach Napoli przed sezonem. Polak strzelił już 7 goli, a często są to trafienia bardzo efektowne. - Po kontuzji nie ma już śladu. Arek jest jak nowy. Jego dyspozycja mentalna i fizyczna znów jest na bardzo wysokim poziomie - mówi "SE" doktor Alfonso De Nicola, szef sztabu medycznego Napoli, który nadzorował powrót Polaka do gry.

"Super Express": - Wprawdzie Napoli na początku przygotowań gra ze słabszymi zespołami, ale dla polskich kibiców najważniejsze jest, że Milik znów strzela. Jak ocenia pan formę psychofizyczną polskiego napastnika?

Alfonso De Nicola: - Jest bardzo dobrze! Po ciężkim urazie, a taki przytrafił się Arkowi, trzeba było naprawić nie tylko nogę, ale i głowę. Ja do pracy mentalnej przywiązuję wielką wagę, bo wiem, że po powrocie na boisko piłkarz zmaga się nie tylko z rywalami, ale i ze strachem, że uraz może się odnowić. Często bywa tak, że choć noga już jest sprawna, to głowa pozostaje "przyblokowana". Dlatego w moim słowniku, który przekazuję piłkarzom, jeśli chodzi o kontuzje, najważniejsze jest słowo ZAPOMNIEĆ. Wyczyścić głowę, nie myśleć o tym ani przez chwilę. Z tego, co widzę, z Arkiem to się udało w stu procentach. Kontuzja to dla niego zamknięty etap. To najważniejsze.

- Rozmawiałem jednak ze znanym polskim chirurgiem, który mówił, że dopiero po dwóch latach piłkarz może być pewien, że zerwane wcześniej więzadło krzyżowe odzyskało 100 procent sprawności. Zgadza się pan z tą opinią?

- Nie do końca. Weźmy choćby Lorenzo Insignie, piłkarza Napoli. Zerwał więzadła, wrócił po nieco ponad 3 miesiącach i nie mieliśmy żadnych obaw, że znów coś się może stać. Wszedł znów na top poziom bez problemów. Myślę, że z Arkiem jest tak samo. Jeśli mogę użyć takiego określenia, to powiem, że Milik jest jak nowy.

- Co dokładnie ma pan na myśli?

- To, że wszelkie parametry psychofizyczne ma na poziomie sprzed kontuzji. Czas zaleczył rany nie tylko w nodze, ale i w głowie. Myśli tylko i wyłącznie o kolejnych bramkach, a nie o tym, że coś może mu się znów stać.

- Aby Napoli zostało mistrzem, trzeba będzie pewnie wbić kilka goli Juventusowi. Słyszał pan pewnie o ich ostatnim bramkarskim transferze.

- Oczywiście, kupili Szczęsnego! No cóż: gdyby to on stanął w bramce Juve w meczu z Napoli, a Milik go pokonał, najlepiej kilka razy, to Neapol byłby wniebowzięty!

Źródło: X-NEWS
autor: Piotr Koźmiński zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: