Paweł Wszołek strzelił gola dla Queens Park Rangers

Lewczuk liderem obrony, Wszołek z golem i rezerwowy Lewandowski. Tak grali Polacy za granicą

2016-10-17 10:52

Igor Lewczuk nie dostał od Adama Nawałki szansy gry w październikowych meczach eliminacji do MŚ 2018, ale nie stracił znakomitej formy. W spotkaniu Bordeaux - Rennes dowodził linią obronną swojego zespołu i zebrał świetne noty. W angielskiej Championship gola zdobył Paweł Wszołek, a mecz Eintracht Frankfurt - Bayern Monachium niespodziewanie na ławce zaczął Robert Lewandowski. Jak grali inni kadrowicze za granicą?

Po powrocie ze zgrupowania reprezentacji Polski kadrowicze grali (choć nie każdy) w swoich klubach, ale nie wszyscy miniony weekend zaliczą do udanych. Zwykle "biało-czerwonym" najlepiej szło w Niemczech, ale z tria występującego w Bundeslidze na 20 minut na murawie pojawił się jedynie Robert Lewandowski, który mecz z Eintrachtem Frankfurt (2:2) zaczął na ławce rezerwowych i wszedł dopiero w drugiej połowie. Jakub Błaszczykowski i Łukasz Piszczek nie znaleźli się w kadrach meczowych odpowiednio VfL Wolfsburg i Borussii Dortmund ze względu na kontuzje. 30 minut w barwach VfL Bochum w 2. Bundeslidze (2:2 z Sandhausen) zaliczył też Paweł Dawidowicz.

W Anglii błysnął z kolei Paweł Wszołek, który strzelił gola dla Queens Park Rangers w meczu Championship przeciwko Reading (1:1). Po 90 minut w Premier League zaliczyli też polscy bramkarze. Łukasz Fabiański mierzył się z Arsenalem, ale jego Swansea przegrało 2:3, zaś Bournemouth Artura Boruca rozbiło Hull City aż 6:1. Po raz kolejny nawet na ławce rezerwowych Leicester nie zmieścił się Bartosz Kapustka, który grał w rezerwach.

We Francji "biało-czerwoni" robią coraz większą furorę, ale trudno się dziwić. Jeśli znakomicie nie gra Kamil Glik, to gole strzela Kamil Grosicki, a poza nimi świetnie prezentują się też m.in. Mariusz Stępiński czy Igor Lewczuk. Pierwszy z nich zaliczył asystę w meczu z Lorient (2:1 dla Nantes), a drugiego okrzyknięto bohaterem Bordeaux w starciu z Rennes (1:1). Były obrońca Legii został przez niektóre media nazwany liderem obrony "Żyrondystów" i ich najlepszym graczem w tym spotkaniu. Zagrał w nim także wspomniany Grosicki, ale tym razem bramki nie zdobył. 90 minut na murawie w meczu z Tuluzą spędził Glik (3:1 dla Tuluzy), a od początku do końca mecze rozegrali też Maciej Rybus (porażka Lyonu 0:2 z Niceą) i Grzegorz Krychowiak (zwycięstwo PSG z Nancy 2:1).

Ostatnią kolejkę włoskiej Serie A będzie dobrze wspominał Wojciech Szczęsny. Polski bramkarz był pewnym punktem Romy, która ograła Napoli 3:1. W ekipie gości na kilka minut pojawił się Piotr Zieliński. Pełne spotkanie ma za sobą Karol Linetty z Sampdorii (1:1 z Pescarą), a 90 minut na ławce rezerwowych spędził podczas meczu z Interem Mediolan Bartosz Salamon z Cagliari. Palermo Thiago Cionka gra z Torino dopiero dziś wieczorem.

Poza tym gola w lidze belgijskiej zdobył znów Łukasz Teodorczyk (więcej TUTAJ), a w spotkaniu Broendby - Nordsjaelland (1:1) asystę zaliczył Kamil Wilczek. Artur Jędrzejczyk nie znalazł się w kadrze meczowej Krasnodaru z powodu kontuzji, a warty odnotowania jest też występ Mateusza Klicha z Twente, który w Eredivisie wraca do formy, strzelił gola w ostatniej kolejce i niewykluczone, że Adam Nawałka spojrzy na niego nieco przychylniejszym okiem przed powołaniami na listopadowe mecze reprezentacji.