SPORT Piłka nożna Sporty walki Tenis Sportowcy Inne sporty Tabele Żagle Tour de Pologne 2017
Sport piłka nożna premier league Ile na transfery wydały najlepsze kluby Europy? Bogacze szastają pieniędzmi!

Ile na transfery wydały najlepsze kluby Europy? Bogacze szastają pieniędzmi!

27.07.2017, godz. 06:57
Benjamin Mendy, transfer
Benjamin Mendy - transfer z AS Monaco do Manchesteru City za 57,5 mln euro foto:

Do końca okna transferowego jeszcze ponad miesiąc, a już teraz na rynku zapanowało istne szaleństwo. Kluby kupują na potęgę, w wielu przypadkach nie licząc się z kasą. Brylują kluby angielskie - aż trzy z nich (Manchester City, Chelsea, Manchester United) znajdują się w pierwszej piątce najbardziej rozrzutnych.

To nic dziwnego - kluby z Premier League dzięki ogromnym pieniądzom z tytułu sprzedaży praw telewizyjnych mogą pozwolić sobie na więcej niż inni. Za ubiegły sezon zespoły z najwyższej klasy rozgrywkowej w Anglii otrzymały w sumie 2 754 843 585 euro. Tak potężny zastrzyk finansowy sprawił, że nawet spadkowicz z Premier League, Middlesbrough, był w stanie wydać do tej pory aż 42 mln euro.

Kwota ogromna, ale i tak wypada blado przy wydatkach Manchesteru City - najbardziej rozrzutnego klubu świata. Obywatele na letnie wzmocnienia wyłożyli do tej pory rekordowe 240,5 mln euro, czyli ponad miliard złotych! Najdroższy ich nabytek, kupiony z Monaco za 57,5 mln euro Francuz Benjamin Mendy, został najdroższym obrońcą w historii futbolu. Drugi pod tym względem wydatków AC Milan, który chce wrócić na światowy top, wyłożył aż 190 mln euro, a jego najdroższy nabytek kosztował 42 mln euro (Leonardo Bonucci z Juventusu). Kolejne miejsca zajmują Chelsea (140 mln), Manchester United (119,7 mln) i Juventus (117,7 mln).

Niespodziewanie dopiero 17. jest Real Madryt, ale niewykluczone, że już niedługo jednym ruchem wskoczy na 2. miejsce. Jeśli, jak przewiduje hiszpańska prasa, Królewscy zapłacą za Kyliana Mbappe z Monaco aż 180 mln euro, pobiją i wyśrubują transferowy rekord świata.

Jak w tym zestawieniu prezentują się polskie kluby? Najbardziej rozrzutnym klubem Ekstraklasy jest Legia Warszawa, która tego lata wydała 1,25 mln euro i w światowym rankingu jest. 202. Lech Poznań jest 227. (950 tys. euro), a Cracovia 228. (910 tys. euro).

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: