SPORT Piłka nożna Sporty walki Tenis Sportowcy Inne sporty Tabele Żagle Tour de Pologne 2017
Sport piłka nożna Przełomowy mecz w Holandii. Sędzia zmienił decyzję po analizie powtórek wideo!

Przełomowy mecz w Holandii. Sędzia zmienił decyzję po analizie powtórek wideo!

26.01.2017, godz. 11:22
Gol, bramka, piłka nożna
foto: gwizdek24.pl

To historyczny moment dla europejskiej piłki nożnej. Do tej pory powtórki wideo były stosowane tylko w Klubowych Mistrzostwach Świata i meczach towarzyskich, ale ostatnio zaczęli z nich korzystać sędziowie w Pucharze Holandii. I to od razu przyniosło efekt. Arbiter prowadzący spotkanie FC Utrecht - SC Cambuur niesłusznie podyktował rzut karny, ale zmienił swoją decyzji po analizie materiału wideo!

Powtórki wideo powoli wchodzą do powszechnego użytku, ale w wielu rozgrywkach wciąż się ich nie stosuje. Do tej pory korzystać z nich mogli tylko sędziowie w niedawnych Klubowych Mistrzostwach Świata, a także w meczach towarzyskich. Przełomowa decyzja została jednak podjęta w Pucharze Holandii, gdzie po raz pierwszy na europejskich boiskach w spotkaniu o punkty użyto technologii wideo. I od razu pomogło to naprawić błąd arbitra.

W starciu ćwierćfinału turnieju FC Utrecht podejmował na swoim stadionie SC Cambuur. Przy stanie 2:1 dla gości prowadzący ten mecz Pol van Boekel postanowił podyktować rzut karny dla gospodarzy po zagraniu ręką Omara El Baada. Jego koledzy z drużyny natychmiast zaczęli protestować sugerując, że obrońca Cambuur tylko chronił się przed wysoko podniesioną nogą rywala. Sędzia główny otrzymał od swoich asystentów sygnał, że mógł popełnić błąd, dlatego też postanowił skorzystać z systemu VAR (Video Assistant Referee).

Po analizie powtórek, która trwała kilkadziesiąt sekund, przyznał rację protestującym zawodnikom i zmienił swoją decyzję. Zamiast "jedenastki" dla Utrechtu podyktował rzut wolny dla Cambuur za niebezpieczne zagranie piłkarza gospodarzy. I to moment przełomowy, bo nie tylko technologia wideo została zastosowana w meczu o punkty w Europie, ale też od razu przyniosła zakładany efekt.

Gospodarze i tak zdołali wyrównać i doprowadzić do dogrywki, ale mecz zakończył się zwycięstwem SC Cambuur po rzutach karnych.

autor: Maciej Wdowiarski zobacz inne artykuły tego autora
Więcej sportu
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: