SPORT Piłka nożna Sporty walki Tenis Sportowcy Inne sporty Tabele Żagle Tour de Pologne 2017
Sport piłka nożna reprezentacja Mijają 3 lata rządów Adama Nawałki. Jak spisał się trener reprezentacji? [SONDA]

Mijają 3 lata rządów Adama Nawałki. Jak spisał się trener reprezentacji? [SONDA]

26.10.2016, godz. 09:16
Adam Nawałka
Adam Nawałka foto: EAST NEWS

Dokładnie trzy lata temu, 26 października 2013 roku, Adam Nawałka został ogłoszony nowym trenerem reprezentacji Polski. Selekcjoner miał przed sobą bardzo trudne zadanie - odbudować wizerunek kadry, poprawić wyniki i na nowo zdobyć zaufanie kibiców. Jak oceniacie czas rządów Nawałki? Zapraszamy do głosowania!

Początek

Adam Nawałka nie miał łatwych początków jako selekcjoner reprezentacji Polski. Pomijając dwa pierwsze mecze towarzyskie pod jego wodzą (porażka 0:2 ze Słowacją i bezbramkowy remis z Irlandią), jego głównym zadaniem była totalna odmiana kadry, która przez lata zawodziła. Kibice nie czekali na mecze naszych piłkarzy z utęsknieniem. Jedyne, czego nie mogli się doczekać, to kolejnej porcji memów, naśmiewających się z nieudolnych kadrowiczów. Praktycznie nikt nie wierzył w poprawę sytuacji. A ta mogła się polepszyć tylko w jeden sposób - poprzez lepsze wyniki. Bo gdy drużyna gra pięknie i zdobywa punkty, to fani nie mogą narzekać.

Punkt zwrotny i liczne sukcesy

Po czasie okazało się, że praca Nawałki i odmienionego Polskiego Związku Piłki Nożnej ze Zbigniewem Bońkiem na czele zaczęła przynosić efekty. Przełomowym momentem było zwycięstwo reprezentacji Polski z Niemcami na PGE Narodowym w Warszawie. Nasi piłkarze zaszokowali wszystkich! Odparli zmasowany atak mistrzów świata i zakończyli spotkanie eliminacji do Euro 2016 triumfem 2:0! Ten wynik napędził biało-czerwonych.

Później było już tylko lepiej! Piłkarze uwierzyli w siebie i w cały zespół. Wreszcie tworzyli kolektyw, w którym każdy gra za każdego. Indywidualność zeszła na drugi plan. Zamiast tego dostaliśmy wspaniałą drużynę, gotową do walki o najwyższe cele. Nie było przypadku w tym, że eliminacje do Euro 2016 zakończyliśmy na drugim miejscu w grupie, punkt za Niemcami. Byliśmy także najskuteczniejszą drużyną Starego Kontynentu! Żadna inna kadra nie strzeliła tylu goli w walce o wyjazd do Francji, co my.

Do tego wszystkiego należy oczywiście dodać najlepsze w naszej historii mistrzostwa Europy! To właśnie za Nawałki pokazaliśmy światu, że z biało-czerwoną siłą trzeba się liczyć. Przy odrobinie szczęścia mogliśmy grać nawet w półfinale, ale nie wstyd odpaść w 1/4 finału po rzutach karnych z późniejszym triumfatorem ME - Portugalią.

Afera alkoholowa

Perfekcyjny wizerunek naszej reprezentacji nieco popsuł się po ostatnim zgrupowaniu, gdy wyszło na jaw, że część piłkarzy baluje po nocach, co przekładało się na ich słabszą grę w eliminacjach do MŚ 2018. Na początku Nawałka chyba lekko zbagatelizował ten problem, ale już zapowiedział ostrą reakcję i być może wykluczenie kilku zawodników. Czy ta drobna wpadka psuje efekt trzyletniego wysiłku trenera? Naszym zdaniem nie. A jak Wy sądzicie? Czy to powinien być przewodnik kadry na długie lata?

autor: Piotr Kupisz zobacz inne artykuły tego autora
Więcej sportu
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: