SPORT Piłka nożna Sporty walki Tenis Sportowcy Inne sporty Tabele Żagle Tour de Pologne 2017
Sport piłka nożna reprezentacja Zbigniew Boniek wybrany do Komitetu Wykonawczego UEFA!

Zbigniew Boniek wybrany do Komitetu Wykonawczego UEFA!

05.04.2017, godz. 17:33
Zbigniew Boniek
Zbigniew Boniek foto: EAST NEWS

W środę Zbigniew Boniek został wybrany do Komitetu Wykonawczego UEFA! Tym samym Polska po niemal pięćdziesięciu latach znowu ma przedstawiciela w tej organizacji. Poprzednim był Leszek Rylski, który swoją funkcję piastował w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych ubiegłego wieku.

Głosowanie na ośmiu nowych członków Komitetu Wykonawczego UEFA (swojego rodzaju parlamentu, bez którego nie przechodzą żadne decyzje związane z futbolem na Starym Kontynencie) odbyło się podczas czterdziestego pierwszego Kongresu tej organizacji w Helsinkach. Przed wyborami Zbigniew Boniek był jednym z głównych faworytów z dwunastki kandydatów, którzy ubiegali się o miejsce. Ostatecznie zdobył czterdzieści pięć głosów i będzie mógł reprezentować Polskę w europejskim futbolu. - Jestem dla Was i z Wami! Chciałbym silnego, twórczego i stabilnie funkcjonującego futbolu w każdej federacji zrzeszonej w Europejskiej Unii Piłkarskiej - powiedział sternik PZPN w Finlandii.

Postulatem numer jeden "Zibiego" była likwidacja tzw. Europy dwóch prędkości. Boniek nie chce, żeby piłką na Starym Kontynencie rządzili tylko bogaci. - Uczestnicząc w pracach Komitetu Wykonawczego UEFA, chciałbym pokazać, że nasza europejska piłka nie może być Europą kilku prędkości. Działając w najwyższej strukturze UEFA, chciałbym zadbać o podmiotowość wszystkich federacji i ich reprezentacji. Niech każdy cieszy się piłką, ale też niech każdy ma równe szanse w rozwoju. Szanując wielkie, historyczne i zasłużone dla europejskiej piłki nożnej krajowe federacje, musimy pamiętać o tych, którzy ze względów politycznych i historycznych nie mogli się tak wspaniale rozwijać - mówił przekonująco.

Oprócz Polaka do piętnastoosobowej grupy członków dołączyli także: Karl-Erik Nilsson ze Szwecji, John Delaney z Irlandii, Michele Uva z Włoch, Reinhard Grindel z Niemiec, David Gill z Anglii, Micheal van Praag z Holandii i Servet Yardimci z Turcji.

autor: Jakub Waśko zobacz inne artykuły tego autora
Więcej sportu
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: