SPORT Piłka nożna Sporty walki Tenis Sportowcy Inne sporty Tabele Żagle Tour de Pologne 2017
Sport piłka nożna reprezentacja Zbigniew Boniek - sylwetka kandydata na stanowisko prezesa PZPN

Zbigniew Boniek - sylwetka kandydata na stanowisko prezesa PZPN

28.10.2016, godz. 11:25
Zbigniew Boniek
foto: EAST NEWS

W piątek 28 października Zbigniew Boniek stanie w szranki z Józefem Wojciechowskim w walce o fotel prezesa Polskiego Związku Piłki Nożnej. "Zibi" miał okazję przez ostatnie cztery lata sterować rodzimym futbolem i w swojej opinii zrobił wszystko, co mógł, by dyscyplina ta zanotowała jakościowy skok. Prezentujemy najważniejsze osiągnięcia Bońka jako szefa PZPN.

Zbigniew Boniek stanowisko prezesa Polskiego Związku Piłki Nożnej objął w 2012 roku. "Zibi" starał się o fotel już osiem lat temu, ale wtedy walkę przegrał z Michałem Listkiewiczem. Od momentu wyboru na pierwszą kadencję były piłkarz Widzewa Łódź i Juventusu Turyn robił wszystko, by PZPN stał się marketingową bestią. To jego zespół stworzył portal laczynaspilka.pl, który robi wszystko, by kibice mogli być jak najbliżej reprezentacji. Oprócz tego federacja dzięki współpracy z telewizjami popularyzuje futbol młodzieżowy i kobiecy.

Ekipa obecnego prezesa sprawiła także, że Związek odżył pod względem finansowym. Wizerunek został odbudowany, a to przyciągnęło masę sponsorów. Wpływ na to miały także wyniki kadry, która właśnie awansowała na piętnaste, najwyższe w historii, miejsce w rankingu FIFA.

Wybory w PZPN NA ŻYWO. Relacja LIVE ze starcia Boniek - Wojciechowski!

Bońkowi często zarzuca się zaniedbanie piłki młodzieżowej. Według opozycji to właśnie małe kluby, które szkolą przyszłych reprezentantów kraju, nie otrzymują żadnego wsparcia z centrali i to musi się zmienić. Sztab "Zibiego" nie przyjmuje tych argumentów, przypominając, że to ekipa rządząca stworzyła Narodowy Model Gry, będący wskazówką dla trenerów w mniejszych miejscowościach. W ciągu ostatnich czterech lat powstała także Centralna Liga Juniorów, w której grają najbardziej utalentowani młodzi piłkarze nad Wisłą.

autor: Jakub Waśko zobacz inne artykuły tego autora
Więcej sportu
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: