SPORT Piłka nożna Sporty walki Tenis Sportowcy Inne sporty Tabele Żagle Tour de Pologne 2017
Sport piłka nożna Rosyjski przysmak: MELDONIUM. Tym razem wpadła żeńska reprezentacja w piłce nożnej

Rosyjski przysmak: MELDONIUM. Tym razem wpadła żeńska reprezentacja w piłce nożnej

08.04.2016, godz. 16:32
Meldonium
Meldonium foto: internet

Jak tak dalej pójdzie, w Rosji nie będzie komu biegać, skakać, o kopaniu nie wspominając. Nieoficjalne źródła podają, że wpadkę dopingową zaiczyły kolejne sportsmenki zza naszej wschodniej granicy. Tym razem kadra piłkarek nożnych, przygotowująca się do starcia w eliminacjach mistrzostw Europy 2017. Zgadnijcie co wykryto w organizmach zawodniczek!

Odpowiedź jest oczywista. Lokalny rosyjski przysmak. Meldonium, substancja od 1 stycznia 2016 roku znajdująca się na liście środków zabronionych dla wyczynowych sportowców. Doniesienie o skandalu z udziałem piłkarek wciąż jest jednak nieoficjalne. Ale też prawdopodobne. Wcześniej sporym skandalem odbiła się przecież decyzja sztabu szkoleniowego juniorskiej kadry hokeistów, która tuż przed międzynarodowym turniejem została w komplecie... wymieniona. Jak tłumaczył później szef rosyjskiego związku - "skoro istniała taka możliwość, to dlaczego było z niej nie skorzystać".

Ekstraklasa: Siedem drużyn walczy o awans do grupy mistrzowskiej. Kto ma jeszcze nadzieje? [ANALIZA]

Oficjalna linia obrony? Sportowcy z Rosji płacą za to, że brali meldonium wcześniej. Gdy jeszcze był dozwolony. Łotewski producent specyfiku, który miał ponoć poprawiać wydolność zawodnika o około 10%, poinformował bowiem, że wpaść można nawet po wielu tygodniach od zażycia substancji. Taki jest bowiem okres całkowitego wydalenia jej z organizmu człowieka.

Czyli piłkarki mogły pozostawać od miesięcy czyste, a wpaść, bo ostatnie dawki meldonium zaaplikowały sobie w grudniu. Jeszcze przed wprowadzeniem zakazu. Ciekawe jednak, czy znalazły się w ogóle takie, które środka nie brały. Jeśli nie, 12 kwietnia, w trakcie eliminacyjnego spotkania z Węgrami - o prawo gry w Euro 2017 - może dojść do ciekawej sytuacji. Będzie więcej miejsc w składzie, niż potencjalnych kandydatek do gry.

autor: Jędrzej Smykowski zobacz inne artykuły tego autora
Więcej sportu
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: