Ajax Amsterdam - Willem II

Sędzia skorzystał z powtórki wideo w Pucharze Holandii. Czy to przełom we współczesnej piłce?

2016-09-23 14:18

O potrzebie wprowadzenia powtórek wideo w piłce nożnej mówi się już od wielu lat, ale dopiero w ostatnim czasie podjęto poważne kroki w kierunku ostatecznego rozwiązania tego problemu. W meczu Pucharu Holandii Ajax Amsterdam - Willem II arbiter miał możliwość prześledzenia całej sytuacji ponownie na ekranie telewizora, a to skłoniło go do pokazania piłkarzowi czerwonej, zamiast żółtej kartki. Czy da to początek wielkim zmianom we współczesnym futbolu?

W środowy wieczór Ajax Amsterdam mierzył się z Willem II w spotkaniu Pucharu Holandii. Po pierwszej połowie gospodarze prowadzili 2:0, a kilkanaście minut po przerwie miała miejsce bardzo ważna sytuacja. Sędzia Danny Makkelie pokazał żółtą kartkę zawodnikowi gości Anouarowi Kalemu za bardzo ostry wślizg, ale uwagę zwrócił mu arbiter techniczny, który całą sytuację obejrzał w powtórce wideo i zasugerował... wyrzucenie piłkarza z boiska. Tak też się stało, zawodnik Willem II zobaczył czerwoną kartkę, a całe zdarzenie można traktować jako historyczne. Spotkanie to było bowiem pierwszym na świecie oficjalnym starcie na najwyższym poziomie rozgrywkowym, w którym zastosowano możliwość korzystania z powtórek wideo.

- Ta sytuacja pokazuje, jak przydatne są powtórki wideo. Później można byłoby powiedzieć, że zawodnik został potraktowany zbyt łaskawie. W tym przypadku czerwona kartka nie miała cwpływu na przebieg spotkania, ale nietrudno sobie wyobrazić, jak pomocne mogą być powtórki dla sędziego przy bardziej zaciętych meczach - powiedział po meczu sędzia Makkelie.

Ostatecznie spotkanie zakończyło się wysokim zwycięstwem Ajaksu 5:0.