SPORT Piłka nożna Sporty walki Tenis Sportowcy Inne sporty Tabele Żagle Tour de Pologne 2017
Sport piłka nożna Zagrał 80 razy dla Francji, a teraz... zadebiutował w nowej reprezentacji!

Zagrał 80 razy dla Francji, a teraz... zadebiutował w nowej reprezentacji!

12.07.2017, godz. 15:37
Florent Malouda
Florent Malouda w reprezentacji Francji foto: EAST NEWS

Florent Malouda dla większości kibiców piłki nożnej nie jest zawodnikiem anonimowym. Występował w takich zespołach jak Olympique Lyon, Chelsea czy Trabzonspor, a dla kadry Francji zagrał 80 razy i zdobył z nią nawet wicemistrzostwo świata. A niedawno zadebiutował w nowej reprezentacji! A konkretnie w drużynie Gujany Francuskiej. Pytanie tylko, czy to zgodne z przepisami FIFA?

Przez lata Florent Malouda był uważany za wielki talent francuskiej piłki. Na szerokie wody wypłynął w Olympique Lyon, a później kupiła go Chelsea, z którą zdobył mistrzostwo oraz trzy Puchary Anglii. Dobrze spisywał się też w reprezentacji Francji. W narodowych barwach wystąpił osiemdziesiąt razy i strzelił dziewięć goli, a w 2006 roku wywalczył nawet tytuł wicemistrza świata.

Ostatnio było o nim nieco ciszej, bo grał na marginesie wielkiej piłki, czyli w indyjskich klubach Delhi Dynamos i Wadi Degla. A w czerwcu zadebiutował... w nowej reprezentacji! Malouda urodził się na terenie Gujany Francuskiej i właśnie dla tej drużyny zagrał po raz pierwszy w niedawnym Pucharze Karaibów. Nie jest to jednak impreza oficjalna FIFA, dlatego też nikt specjalnie nie zastanawiał się nad legalnością jego występu w tej ekipie.

O 37-letnim zawodniku zrobiło się jednak ponownie głośno, a to za sprawą jego kolejnego meczu w reprezentacji Gujany. W Złotym Pucharze CONCACAF wystąpił w starciu przeciwko Hondurasowi (0:0), ale te rozgrywki są już traktowane przez FIFA jako oficjalne. A przepisy organizacji mówią jasno, że jeden piłkarz nie może reprezentować dwóch krajów w meczach o punkty. Co prawda Gujana Francuska jest zamorskim terytorium Francji, ale i tak wcale nie jest jasne, czy Malouda mógł zagrać w tej drużynie. A jeśli było to niezgodne z regulaminem, wówczas jego zespołowi oraz samemu zawodnikowi grożą konsekwencje. Wszystkiemu przyjrzy się wkrótce Komitet Dyscyplinarny Złotego Pucharu.

autor: Maciej Wdowiarski zobacz inne artykuły tego autora
Więcej sportu
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: