SPORT Piłka nożna Sporty walki Tenis Sportowcy Inne sporty Tabele Żagle Tour de Pologne 2017
Sport piłka nożna Złota Piłka FIFA przechodzi do historii! France Football zerwał współpracę z FIFA!

Złota Piłka FIFA przechodzi do historii! France Football zerwał współpracę z FIFA!

17.09.2016, godz. 14:49
Złota Piłka 2014
Złota Piłka 2014 foto: Eastnews

Koniec Złotej Piłki FIFA! France Football po sześciu latach współpracy ze światową federacją futbolu zerwał umowę! Władze francuskiego tytułu miały ponoć dość dominacji głosów piłkarzy oraz trenerów, co spowodowało, że w ostatnich latach klasyfikację zdominował duet Cristiano Ronaldo i Lionel Messi.

Sytuacja wróci więc do punktu wyjścia. Do 2009 roku przyznawano dwie nagrody. Swój plebiscyt miał France Football (od 1956 roku głosowali dziennikarze), swoją klasyfikację FIFA (od 1991 głosowali selelekcjonerzy zespołów narodowych wchodzących w skład federacji). W 2010 doszło do połączenia. W jednym rankingu dokonano syntezy głosów dziennikarzy, trenerów oraz kapitanów narodowych drużyn. To właśnie ten fakt spowodował, że Złotej Piłki nie ma w swojej kolekcji Wesley Sneijder. Holender w 2010 roku wygrał w głosowaniu dziennikarzy, ale "środowisko piłkarskie" wolało Lionela Messiego.

France Football prawdopodobnie ponownie zorganizuje swoją galę, a FIFA swoją. Światowa federacja zapowiedziała wstępnie, że takowa gala mogłaby odbyć się w Londynie. To natomiast oznacza, że od przyszłego roku kłótni na temat wyższości Cristiano Ronaldo nad Lionelem Messim - i odwrotnie - może być tylko więcej. W 2017 roku obaj będą mogli bowiem tytułować się mianem najlepszego na globie. Jeden wygra w Londynie, drugi w Zurychu i dopiero zrobi się wesoło.

autor: Jędrzej Smykowski zobacz inne artykuły tego autora
Więcej sportu
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: