SPORT Piłka nożna Sporty walki Tenis Sportowcy Inne sporty Tabele Żagle Tour de Pologne 2017
Sport rio 2016 sport rio 2016 rio 2016 Anita Włodarczyk od dziecka była mocno zbudowana. ZOBACZ ZDJĘCIA złotej młociarki

Anita Włodarczyk od dziecka była mocno zbudowana. ZOBACZ ZDJĘCIA złotej młociarki

26.08.2016, godz. 14:55
Anita Włodarczyk, dzieciństwo
Anita Włodarczyk świętuje swoje pierwsze urodziny foto:

Anita Włodarczyk od urodzenia była dzieckiem ruchliwym, a zarazem mocno zbudowanym. Nie potrafiła usiedzieć w miejscu. Nasza złota młociarka była jakby skazana na sport. Ze względu na charakter i geny. "Super Express" dotarł do archiwalnych zdjęć rekordzistki świata z dzieciństwa. Zobaczcie!

Jej mama, Maria uprawiała kiedyś biegi. Tata, Andrzej po przygodzie z piłką nożną stał się popularyzatorem tzw. speedroweru (wyścigów kolarskich na krótkim, żużlowym torze). Z powodzeniem ścigał się w nich brat Anity, Adam.
Przyszła mistrzyni i rekordzista świata w dzieciństwie nie interesowała się lalkami czy pluszakami. Co innego zwierzęta – hodowała rybki, chomiki, psa. Kochała za to ruch i wysiłek. Na lądzie i na wodzie. Jako czterolatka potrafiła już jeździć na dwukołowym rowerku. A nie mając jeszcze 10 lat, zdobyła medal w mistrzostwach województwa w czwórboju lekkoatletycznym. Grała z powodzeniem w koszykówkę.
Potem przyszły jeszcze poważniejsze sukcesy - w speedrowerze, którym zajęła się jako 10-latka. Trzy lata później wraz z kolegami zdobyła mistrzostwo Europy juniorów.
- Anita nigdy nie miała skłonności do konfliktów. A zarazem zawsze dążyła do czegoś nowego. Nie chciała stać w miejscu - wspomina z satysfakcją jej ojciec.
W roku 2001 zajęła się lekkoatletycznymi rzutami. Trzy lata później trafiła pod skrzydła szkoleniowca wielkich mistrzów rzutu młotem, Czesława Cybulskiego. Odeszła od niego w 2009 roku urażona jego wypowiedzią.
- Poznaję siebie na nowo. Jak dotąd uważano mnie za "ciepłą kluchę", bo taka jestem spokojna. A teraz sama się mile zaskoczyłam, że potrafię być taka stanowcza – powiedziała wówczas.
W ciągu miesiąca od rozstania pobiła wynikiem 77,20 m rekord Polski, należący do Kamili Skolimowskiej, a następnie rekord świata podczas zwycięskich MŚ w Berlinie (77,96 m).
Kolejne lata należały już do niej. Złote i srebrne medale igrzysk olimpijskich i mistrzostw świata, medale ME i pięć rekordów świata jedynej młociarki, która pokonała barierę 80 metrów.

autor: Dariusz Chrabałowski zobacz inne artykuły tego autora
Więcej sportu
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: