SPORT Piłka nożna Sporty walki Tenis Sportowcy Inne sporty Tabele Żagle Tour de Pologne 2017
Sport rio 2016 sport rio 2016 rio 2016 Doping nie popłaca. Adrian Zieliński ZDYSKWALIFIKOWANY na 4 LATA!

Doping nie popłaca. Adrian Zieliński ZDYSKWALIFIKOWANY na 4 LATA!

13.01.2017, godz. 20:23
Adrian Zieliński opuszcza wioskę olimpijską!
Przyłapany na dopingu Adrian Zieliński opuszcza wioskę olimpijską w Rio de Janeiro foto: Super Express

Wszystko wskazuje na to, że Adrian Zieliński (28 l.) powoli będzie musiał rozejrzeć się za nowym zajęciem. Mistrz olimpijski z Londynu w podnoszeniu ciężarów w kat. 85 kg został ukarany przez Komisję do Zwalczania Dopingu w Sporcie aż 4-letnią dyskwalifikacją za zażywanie nandrolonu przed igrzyskami w Rio! Zawodnik konsekwentnie twierdzi, że jest niewinny i zapowiada dalszą walkę o oczyszczenie z zarzutów.

"Super Express": - Zamierzasz pogodzić się z wyrokiem pierwszej instancji?

Adrian Zieliński: - Co prawda, nie mam jeszcze tej kary na piśmie, ale słyszałem o tym. Wciąż twierdzę, że jestem niewinny i będę starał się to udowodnić.

- Komisja nie miała jednak żadnych wątpliwości, by cię ukarać.

- W trakcie postępowania pierwszej instancji wykazałem, że to nie jest moja wina. Nandrolon, który wykryto w moim ciele, dostał się do organizmu poprzez zanieczyszczoną witaminę B12, którą zażywałem. Niestety, komisja tego nie uznała, ale będe się odwoływał.

- Jak usłyszeliśmy w Komisji do Zwalczania Dopingu w Sporcie, sukces w postępowaniu drugiej instancji zależy od tego czy przedstawisz nowe dowody.

- Jakie nowe dowody?! Wszystko, co dotyczyło tej sprawy zostało przekazane komisji w pierwszej instancji. W trakcie postępowania wykazałem, że zażyłem tę substancję nieświadomie i uważam, że oczyściłem swoje imię, a że komisja podjęła inną decyzję, to co ja mogę zrobić? Przysługuje mi prawo do odwołania i na pewno z tego skorzystam. Pracuję nad tym z adwokatem i jeśli odwołanie nic nie pomoże rozważymy dalsze kroki.

- 4 lata zawieszenia może oznaczać koniec kariery?

- Nawet nie chcę o tym myśleć...

- Trenujesz?

- Nie, bo po co? Czekam na rozstrzygnięcia, a na ten moment nie mam nic wspólnego z ciężarami. Odpoczywam po 20 latach treningów.


Michał Rynkowski, dyrektor biura Komisji do Zwalczania Dopingu w Sporcie
Adrian musi pokazać nowe dowody
Mogę potwierdzić, że Komisja do Zwalczania Dopingu w Sporcie podjęła decyzję o zawieszeniu Adriana na 4 lata. Zarówno wyniki próbki "A", jak i otwartej w sierpniu próbki "B" potwierdziły obecność nandrolonu w organizmie zawodnika, więc nie było żadnych wątpliwości. Zieliński może się odwołać od decyzji, ale zobaczymy czy przedstawi nowe dowody w stosunku do tego, co przedstawił podczas postępowania pierwszej instancji.
Równolegle toczy się sprawa jego brata, Tomasza, ale nią zajmuje się Międzynarodowa Federacja Podnoszenia Ciężarów i z tego co wiem, nie ma jeszcze żadnych decyzji.

autor: Mateusz Fudala zobacz inne artykuły tego autora
Więcej sportu
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: