SPORT Piłka nożna Sporty walki Tenis Sportowcy Inne sporty Tabele Żagle Rio 2016
Sport rio 2016 Michał Haratyk: Może i dalej pcham, ale... Majewskiemu do pięt nie dorastam

Michał Haratyk: Może i dalej pcham, ale... Majewskiemu do pięt nie dorastam

01.08.2016, godz. 02:00
Tomasz Majewski, Michał Haratyk_1pub
Tomasz Majewski i Michał Haratyk podczas 4. Festiwalu Rzutów im. Kamili Skolimowskiej foto: REPORTER

W ubiegłym roku granica 20 m była dla niego nieosiągalna. W tym sezonie Michał Haratyk (24 l.) trzykrotnie przekroczył 21 m. Z wynikiem 21,23 m przewodzi polskim kulomiotom. Ma też w dorobku srebrny medal ME w Amsterdamie, z wynikiem 21,19 m. Na igrzyskach w Rio wystartuje obok broniącego tytułu Tomasza Majewskiego (35 l.) i juniora Konrada Bukowieckiego (19 l.).

"Super Express": - W czym jest pan już lepszy od Tomasza Majewskiego?

Michał Haratyk: - Chyba w niczym nie jestem lepszy. Nie dorastam mu do pięt. Jest dwukrotnym mistrzem olimpijskim i nie ma sensu nas porównywać. Mam nadzieję, że w Rio Tomek będzie dla mnie także jak starszy i bardziej doświadczony kolega, a nie tylko rywal.

- Gdyby rok temu przepowiedziano panu start w igrzyskach, uwierzyłby pan?

- Raczej nie, bo pchałem wtedy po 19 metrów. Spodziewałem się, że dojdę w tym roku do 20,70 m. No, ale udało się pchnąć dalej, najpierw w hali, a potem powtórzyłem to na stadionie. Ale nie jestem najlepszy w Polsce. Konrad Bukowiecki ma średnią na poziomie 20,5 m. A ja strzelę sobie raz, a potem muszę znów kumulować siłę.

- Ma pan obawy przed startem w Rio?

- Nie boję się tego startu, chociaż igrzyska to jednak wyjątkowe zawody. Wydaje mi się jednak, że najgorszy start w tym sezonie mam już za sobą (w halowych MŚ w Portland zajął 14. miejsce - przyp. red.). Czuję, że jestem silniejszy niż rok temu, chociaż w wyciskaniu leżąc, doszedłem raptem do 200 kg. Słabo. Na siłowni mam jeszcze spore rezerwy. Dopiero od roku stosuję mocniejszy trening siłowy.

- Ilu Polaków potrafi sobie pan wyobrazić na olimpijskim podium?

- Nie jestem optymistą, a raczej realistą. Realnie patrząc, nie widzę żadnego z nas na podium. Sądzę, że po brązowy medal trzeba będzie pchnąć 21,40 - 21,50 m. A nawet ta odległość może nie dać podium. Ale po eliminacjach może się to zmienić. Dla mnie minimum to miejsce w finale. Jeżeli się nie uda, będę bardzo niezadowolony.

autor: Michał Chojecki zobacz inne artykuły tego autora
Dariusz Chrabałowski zobacz inne artykuły tego autora
Więcej sportu
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: