Natalia Partyka

Autor: East News Natalia Partyka

Paraolimpiada Rio 2016: Największe polskie gwiazdy i szanse medalowe

2016-09-07 11:39

W środę 7 września oficjalnie rozpoczną się igrzyska paraolimpijskie w Rio de Janeiro! Polscy sportowcy mają apetyty na wielkie sukcesy i imprezę pełną radości! Czy przebiją swój bogaty dorobek z Londynu? Jakie mamy szanse medalowe i na które gwiazdy możemy najbardziej liczyć?

Polscy paraolimpijczycy chcą dokonać czegoś niezwykłego. Planują pobić swój najlepszy wynik ostatnich lat, z Londynu. Na olimpiadzie w 2012 roku wystąpiło 101 niepełnosprawnych sportowców z naszego kraju, którzy łącznie zdobyli aż 36 medali (14 złotych, 13 srebrnych oraz 9 brązowych). Do Brazylii pojechała nieco mniejsza, 90-osobowa grupowa biało-czerwonych paraolimpijczyków, ale to nie odbiera im ambicji. Mają nadzieję, że w Rio uda się zdobyć jeszcze więcej krążków z najcenniejszego kruszcu, co pewnie pozwoli zająć jeszcze lepsze miejsce w ogólnej klasyfikacji. W stolicy Anglii zmagania zakończyliśmy na 9. pozycji.

- Z prognoz stawianych przez naszych szkoleniowców wynika, że krążków może być nawet więcej niż w Londynie. Czy w Rio nasi zawodnicy wywalczą więcej niż 14 złotych medali, które decydują o lokacie kraju? Uważam, że ta liczba jest realna, a ponowne uplasowanie się w czołowej dziesiątce państw byłoby znaczącym sukcesem - mówił Prezes Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego Łukasz Szeliga.

Którzy sportowcy są największymi gwiazdami reprezentacji Polski podczas paraolimpiady i medale mają praktycznie w kieszeni?

Natalia Partyka - Ona musi zdobyć złoto! W trzech poprzednich paraolimpiadach zawsze stawała na najwyższym stopniu podium, a teraz chce to zrobić po raz czwarty. Zdaniem organizatorów jest największą gwiazdą turnieju tenisa stołowego. Jest tak dobra, że od 2008 roku występuje również razem z pełnosprawnymi sportowcami.

Rafał Wilk - Kolarz ręczny, który ma nadzieję na poszerzenie swojej kolekcji złotych medali! W Londynie wywalczył dwa i jest wielkim faworytem do triumfu w Brazylii. Rywale nawet nie ukrywają, że starają się naśladować jego technikę. Wilk to były żużlowiec, który nie poddał się po złamaniu kręgosłupa i kontynuuje swoje sportowe marzenia.

Renata Kałuża - Również wzięła się za kolarstwo ręczne, gdy doznała urazu kręgosłupa. Idzie jej znakomicie! Seryjnie zdobywa medale podczas zawodów Pucharu Świata. Wchodziła na podium mistrzostw świata. Kolejnym, naturalnym krokiem wydaje się być zdobycie krążka olimpijskiego!

Maciej Lepiato - Choć ma końsko-szpotawe zakończenie lewej nogi, z powodzeniem uprawia lekkoatletykę, a dokładniej skok wzwyż. Z wynikiem 2,18 m zdobył tytuł mistrza świata! W Brazylii gorąco liczymy na jego medal.

Bartosz Tyszkowski - 22-latek to człowiek orkiestra. Jest mistrzem świata w pchnięciu kulą oraz rzucie dyskiem, a na dodatek rzuca oszczepem! W Rio wystartuje w tej pierwszej konkurencji i ma duże szanse na to, aby zainkasować pierwsze złoto dla Polski w Rio! Startuje pierwszego dnia paraolimpiady.

Mateusz Michalski - Niepełnosprawny sprinter miał udane igrzyska w Londynie, gdzie zdobył złoto (200 m) i srebro (100 m). W 2016 roku dwukrotnie stawał na najwyższym stopniu podium na mistrzostwach Europy. Jest czterokrotnym mistrzem świata. On musi wygrać w Rio!

Jakub Tokarz - W kajakarstwie zdobywał medale podczas mistrzostw Europy i świata. Jako junior był świetnym judoką, ale w 2004 roku został sparaliżowany. Stanął w obronie kolegi i został pchnięty nożem. Tacy ludzie zasługują na wielki szacunek oraz medal!

Monika Gibes i Piotr Cichocki - Polscy żeglarze są aktualnymi mistrzami świata w klasie Skud 18. On to weteran - uprawia ten sport od 30 lat. Ona zaczęła niedawno, ale już jest znakomita. Jeśli nie wydarzy się żadna tragedia, ta para zdobędzie medal w Brazylii!