SPORT Piłka nożna Sporty walki Tenis Sportowcy Inne sporty Tabele Żagle Tour de Pologne 2017
Sport rio 2016 sport rio 2016 rio 2016 Rio 2016. Damian Zieliński OSZUKANY! Sędziowie zabrali mu medal!

Rio 2016. Damian Zieliński OSZUKANY! Sędziowie zabrali mu medal!

17.08.2016, godz. 12:40
Damian Zieliński
Damian Zieliński foto:

To był chyba największy skandal na igrzyskach w Rio! Polak Damian Zieliński zajął szóste miejsce w finałowym wyścigu keirinu, ale gdyby nie sędziowie, miałby przynajmniej brązowy medal! Nie wiedzieć czemu arbitrzy postanowili zignorować najważniejszy przepis tej dyscypliny. O co chodzi?

Keirin to konkurencja, w której kolarze przez kilka okrążeń jadą za motorowerem. Ten pomaga im się rozpędzić do odpowiedniej prędkości. Na dwa okrążenia przed metą motor zjeżdża i wtedy zawodnicy mogą się ścigać na pełni swoich możliwości. Kluczowy jest tutaj jeden przepis. Mówi on o tym, że żaden kolarz nie może wyprzedzić motoroweru zanim ten nie zjedzie na bok.

W finałowym wyścigu sędziowie zachowali się skandalicznie! Tak, jakby zupełnie zapomnieli o regulaminie. Robili, co im się podobało. Za pierwszym podejściem motorower wyprzedzili Brytyjczyk Jason Kenny oraz Malezyjczyk Azizulhasni Awang. Wyścig przerwano, sędziowie chwilę pomyśleli i... nakazali powtórkę, z udziałem wszystkich kolarzy. Podczas drugiej próby przepis złamał Niemiec Joachim Eilers. Zawody ponownie przerwano i po chwili wznowiono. Zgodnie z przepisem 3.2.140 Regulaminu UCI cała trójka powinna zostać zdyskwalifikowana. Wtedy na placu boju pozostałoby trzech zawodników, w tym Zieliński. Polak miałby medal w kieszeni. Przy trzecim podejściu, które wreszcie rozegrało się prawidłowo, nie wywalczył krążka. Za wcześnie przyspieszył i na metę dojechał jako ostatni.

- Zawodnicy złamali przepis. Zapytałem sędziego głównego, na jakiej podstawie uznał, że nic się nie stało. A on nic nie odpowiedział. Dodałem więc, że najwyraźniej na torze obowiązują dwa regulaminy: jeden dla Brytyjczyków, drugi dla pozostałych kolarzy. Za nim stało dwóch innych sędziów. Tylko się uśmiechnęli - mówił w rozmowie z portalem "WP SportoweFakty" prezes Polskiego Związku Kolarskiego, Wacław Skarul.

autor: Piotr Kupisz zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: