SPORT Piłka nożna Sporty walki Tenis Sportowcy Inne sporty Tabele Żagle Rio 2016
Sport rio 2016 Rio 2016: Koniec nadziei Tomasza Zielińskiego. Próbka B potwierdziła doping

Rio 2016: Koniec nadziei Tomasza Zielińskiego. Próbka B potwierdziła doping

09.08.2016, godz. 16:25
Rio 2016: Tomasz Zieliński wykluczony z igrzysk za stosowanie dopingu
foto: EAST NEWS

Tomasz Zieliński może pakować walizki i szukać najbliższego lotu z Rio de Janeiro do Polski. Sztangista po tym, jak badania wykazały obecność w jego organizmie nandrolonu, mógł jeszcze liczyć, że próbka B da rezultat negatywny. Tak się jednak nie stało i okryty hańbą sportowiec musi opuścić reprezentację olimpijską.

Najpierw o wyniku próbki B poinformował w rozmowie z RMF FM Jerzy Smorawiński. Przewodniczący Komisji do Zwalczania Dopingu w Sporcie potwierdził, że drugie badanie potwierdziło obecność nandrolonu w organizmie polskiego sztangisty. Wcześniej sportowiec tłumaczył, że zaszła fatalna pomyłka, a środek jest tak przestarzały, że nawet nie miałby go skąd wziąć.

Smorawiński poddał takie wyjaśnienia pod wątpliwość, żeby nie napisać, że je po prostu obalił. - Nie jest prawdą, że nandrolon nie jest w użyciu. Jest bardzo powszechny, szczególnie wśród kulturystów. To jest standardowe tłumaczenie się zawodników, którzy wpadają na substancji dopingującej - wyjaśnił.

Później wszystko potwierdził także w oficjalnym komunikacie PKOl - Polska Misja Olimpijska informuje, iż w dniu dzisiejszym przed godziną 10.30 czasu lokalnego otrzymała (a wraz z nią Tomasz Zieliński) od służb MKOl informację, że badanie antydopingowego próbki "B" tego zawodnika także wykazało obecność zakazanego środka wykrytego w badaniu próbki "A" - można przeczytać w oświadczeniu.

- W świetle powyższego przewodniczący Polskiej Reprezentacji Olimpijskiej, prezes PKOl Andrzej Kraśnicki podjął decyzję o wykluczeniu z reprezentacji Tomasza Zielińskiego. Polska Misja Olimpijska podjęła działania proceduralne zmierzające do zrealizowania tej decyzji - brzmi dalej komunikat.

autor: Jakub Waśko zobacz inne artykuły tego autora
Więcej sportu
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: