SPORT Piłka nożna Sporty walki Tenis Sportowcy Inne sporty Tabele Żagle
Sport rio 2016 sport rio 2016 rio 2016 Rio 2016. Oktawia Nowacka z BRĄZEM w pięcioboju nowoczesnym

Rio 2016. Oktawia Nowacka z BRĄZEM w pięcioboju nowoczesnym

19.08.2016, godz. 23:35
Igrzyska olimpijskie - Rio 2016
Igrzyska olimpijskie - Rio 2016 foto: EAST NEWS

Oktawia Nowacka brązową medalistką igrzysk w Rio w pięcioboju nowoczesnym! Polka prowadziła od pierwszej konkurencji do ostatniej, powiększając przewagę. Na trasę kończącego rywalizację biegu na 3000 m połączonego ze strzelaniem wyruszyła z 12 sekundami przewagi. Niestety nie obroniła pierwszej pozycji, dała się wyprzedzić dwóm rywalkom na ostatnim strzelaniu i zajęła 3. miejsce. Szkoda, ale brąz to i tak sukces. Brawo pani Oktawio!

Pięciobój nowoczesny łączy w sobie pięć związanych z umiejętnościami żołnierskimi konkurencji - szermierkę, pływanie, jeździectwo, strzelectwo i bieganie. W każdej z nich zawodniczki otrzymują punkty. 25-letnia Oktawia Nowacka już po pierwszej konkurencji, czyli szermierce, objęła prowadzenie. Po pływaniu wciąż była pierwsza, a w tzw. szermierczej rundzie bonusowej wygrała swoją walkę, powiększając przewagę.

Kluczowa była jazda konno, w której zawodniczki losują wierzchowce i mają mało czasu, żeby się z nimi zapoznać. To konkurencja bardzo loteryjna, a los pięcioboistek często spoczywa w kopytach tych nierzadko kapryśnych zwierząt. Oktawii przypadła piękna orzechowa klacz o imieniu Verona GMS. Współpraca ułożyła się prawie idealnie. Polka zaliczyła tylko jedną zrzutkę i pojechała szybko. - Ale mi się koń trafił! Wsiadłam na nią i poczułam, że nic nie muszę robić, ona sama jechała! - cieszyła się po przejeździe Oktawia, która na mecie serdecznie wycałowała klacz Veronę.

Zmagania kończył bieg (3000 m) połączony ze strzelaniem. Polka wyruszyła na trasę z 12 sekundami przewagi nad Francuzką Clouvel i 29 sek. nad Kanadyjką McCann. - Nie mam pojęcia, w jakiej jestem formie biegowej - wyznała szczerze przed startem. dziaNiestety złota nie udało się obronić. Na ostatnim strzelaniu zmęczona Polka zaliczyła dużo pudeł i dała się wyprzedzić Australijce i Francuzce. Na metę wbiegła wyczerpana, ale z uśmiechem na ustach. Brawo Oktawia!

autor: Korepondencja z Rio Michał Chojecki zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: