SPORT Piłka nożna Sporty walki Tenis Sportowcy Inne sporty Tabele Żagle
Sport rio 2016 sport rio 2016 rio 2016 SKANDAL w Rio de Janeiro. Sędziowie oskarżeni o faworyzowanie gospodarzy igrzysk

SKANDAL w Rio de Janeiro. Sędziowie oskarżeni o faworyzowanie gospodarzy igrzysk

20.08.2016, godz. 15:21
Igrzyska olimpijskie - Rio 2016
Igrzyska olimpijskie - Rio 2016 foto: EAST NEWS

Igrzyska olimpijskie w Rio de Janeiro nie są majstersztykiem jeśli chodzi o organizację. Zawodnicy muszą przemierzać ulice w kilkugodzinnych korkach, by grać w zbyt zimnych lub wrzących od gorąca halach. Na słabym poziomie stoi także sędziowanie. Przekonali się o tym Brytyjczycy, których męska sztafeta została zdyskwalifikowana za rzekomy błąd przy przekazaniu pałeczki. Można się domyślić reprezentanci jakiego kraju weszli do finału za Wyspiarzy...

Sędziowie na igrzyskach olimpijskich nie popisują się w zasadzie na każdej arenie. O pomyłkach arbitrów piłkarskich pisać nie będziemy, ponieważ to norma. Natomiast warto przypomnieć sytuację z finału keirinu, gdy na torze kolarskim wyścig był dwa razy przestrzelany, a żaden z zawodników nie został wykluczony. Gdyby jury postąpiło zgodnie z regulaminem, to z medalem rywalizację zakończyłby reprezentant Polski. Biało-czerwoni nie mieli również szczęścia do sędziów w piłce ręcznej. W półfinale z Danią czeska dwójka arbitrów podejmowała kilka razy bardzo kontrowersyjne decyzje o wykluczeniach dla podopiecznych Tałanta Dujszebajewa, po drugiej stronie ograniczając się do odgwizdywania rzutów wolnych lub nawet nie.

O braku kompetencji sędziów przekonali się także lekkoatleci z Wielkiej Brytanii. Nigel Levine, Delano Williams, Matt Hudson-Smith i Martyn Rooney w półfinale sztafety 4x400 metrów osiągnęli trzeci czas, ustępując zaledwie Amerykanom i Jamajczykom, i wygrali swoje eliminacje. Decyzją sędziów Wyspiarzy nie zobaczymy jednak w finale. Komisja podęła decyzję, że Rooney podczas przekazywania pałeczki przekroczył wyznaczoną strefę. Powtórki pokazały, że można mieć duże wątpliwości co do zasadności tej decyzji. Z tej decyzji najbardziej skorzystali... Brazylijczycy, którzy zakwalifikowali się do finału.

autor: Jakub Waśko zobacz inne artykuły tego autora
Więcej sportu
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: