SPORT Piłka nożna Sporty walki Tenis Sportowcy Inne sporty Tabele Żagle Tour de Pologne 2017

Weronika Nowakowska-Ziemniak

Weronika Nowakowska-Ziemniak
1pub-nadchodzi-ziemniakomania

Tak utytułowanej biathlonistki Polska nigdy nie miała!

Urodziła się w 1986 roku w Dusznikach Zdroju. Treningi w klubie MKS Duszniki Zdrój na Jamrozowej Polanie pozwoliy jej na włączenie się do kadry juniorów, w której zdobyła srebrny medal w sztafecie podczas zimowych Mistrzostw Europy w Nowosybirsku oraz brązowy medal w ME juniorów w biathlonie letnim w Cesi.

Debiut Weroniki w Pucharze Świata miał miejce w grudniu 2007 w Hochfilzen, gdzie na 7,5 km zajęła 51. miejsce. Pierwsze pucharowe punkty Polce udało się zdobyć już rok później, w 2008 roku, w Östersund (21. miejsce – 20 km). Prawdziwy pokaz swoich możliwości Weronika dała jednak na igrzyskach w Vancouver, gdzie zajęła 5. miejsce w biegu na dystansie 15 km, pudłując na ostatnim strzelaniu.

Zmarnowana szansa w Vancouver jeszcze mocniej zmobilizowała Weronikę do przygotowania formy na Soczi. W 2012 roku na Mistrzosach Europy w Brezno-Osrblie Polka była trzecia w sprincie i szósta w biegu pościgowym. Zawodniczka, mimo problemów finansowych (nie ma sponsora, utrzymuje się jedynie ze stypendium sportowego), w sezonie 2013/2014 błyszczy. Pod koniec 2013 roku Polka zdobyła cztery medale na zimowej Uniwersjadzie, a już w styczniu 2014 w dwóch biegach w Oberhofie zajęła miejsca w czołowej dziesiątce.

Biathlonistki wystartowały też w Soczi w czterech konkurencjach indywidualnych, sztafecie 4x6 km oraz sztafecie mieszanej.

Weronika Nowakowska-Ziemniak w biegu sprinterskim kobiet na biathlonowych MŚ 2015 w Kontiolahti wywalczyła srebrny medal, na dochodzenie była trzecia.

 • imię
  WERONIKA
 • nazwisko
  NOWAKOWSKA-ZIEMNIAK
 • data urodzenia
  7 lipca 2015, Duszniki-Zdrój
 • zawód
  Biathlonistka
Artykuły i wideo powiązane z: Weronika Nowakowska-Ziemniak