SPORT Piłka nożna Sporty walki Tenis Sportowcy Inne sporty Tabele Żagle Tour de Pologne 2017
Sport sporty walki boks Kamil Mroczkowski będzie nowym Andrzejem Gołotą?

Kamil Mroczkowski będzie nowym Andrzejem Gołotą?

29.07.2017, godz. 02:00
Kamil Mroczkowski
Kamil Mroczkowski foto: Kamil Mroczkowski/archiwum prywatne

Ma imponujące warunki fizyczne, nokautujący cios. Od czasów Andrzeja Gołoty chyba nie było w Polsce takiego naturalnego talentu w wadze ciężkiej. Poznajcie Kamila Mroczkowskiego (20 l.), pięściarza z Championa Chojnów. Mroczkowski ma na rozkładzie dwóch pięściarzy, którzy są typowani na przyszłych zawodowych mistrzów świata wagi ciężkiej: Anglika Daniela Dubois (20 l.), który już podpisał milionowy kontrakt z Frankiem Warrenem i zdążył na profesjonalnych ringach wygrać 4 walki (4 k.o.), a na sparingach znokautował samego Anthony'ego Joshuę oraz czarnoskórego Niemca Petera Kadiru (20 l.), zdobywcę złotego medalu na igrzyskach młodzieży w Nankinie w 2014 roku i tytułu młodzieżowego mistrza Europy z Zagrzebia (2014).

Z Dubois pięściarz z Chojnowa wygrał w 2015 roku na młodzieżowych mistrzostwach Europy w Kołobrzegu w ćwierćfinale przez. dyskwalifikację w 3. rundzie. Z Kadiru 2 razy przegrał, ale w 2015 roku na Turnieju Państw Nadbałtyckich w Szczecinie wygrał z nim przez brutalny nokaut w 3. rundzie, po którym Niemiec przez 3 miesiące dostał zakaz startów.Mroczkowski ma idealne warunki jak na wagę ciężką - przy wzroście 197 cm waży około 110 kg. Gołota był od niego 3-4 cm niższy i ważył podobnie. Kamil jest naturalnym ciężkim, na dodatek z silnym ciosem. - Ma "oczko", zawsze widzi, gdzie jest szczęka rywala - mówi "Super Expressowi" jego trener z Chojnowa Arkadiusz Lewandowski.

Zobacz: Maciej Sulęcki doczeka się walki w USA? Promotor nie ma wątpliwości

Lewandowski w rozmowie z "SE" zastrzegał, że Kamil jest "wyjątkowo utalentowany, ale duży leń".

- Byłem młody, a do boksu trzeba dorosnąć. Teraz jest tak, jak być powinno. Wyciągnąłem wnioski i nie ma już obijania się - zapewnia nas Mroczkowski, który pierwszą walkę stoczył w wieku 14 lat po pół roku treningów i wygrał przed czasem.Mroczkowski szykuje się do październikowych młodzieżowych mistrzostw Polski i będzie to jego pierwszy występ po długiej przerwie, spowodowanej problemami z sercem. - Zdiagnozowano u mnie arytmię, przeszedłem zabieg ablacji. Potem była żmudna rehabilitacja, miałem pół roku wyjęte z życia... Ale już wszystko jest w porządku i wracam do treningów - opowiada pięściarz, który w przeszłości cierpiał również na astmę.

W tym roku Kamil zdał maturę, myśli o studiach z fizjoterapii, ale chce zdecydowanie postawić na boks. Problemem są. finanse. - Wszyscy się dziwią, że polscy pięściarze amatorscy nie odnoszą sukcesów, ale jak mają to robić, skoro do startów trzeba dokładać? - argumentuje i zdradza, że dorabiał w pizzerii, a obecnie pomaga tacie na budowie i rozwozi jedzenie. Taki talent to łakomy kąsek dla promotorów zawodowego boksu. - Ale nie śpieszy mi się na zawodowstwo, marzę o występie na igrzyskach w Tokio w 2020 roku. Będę miał wtedy 24 lata, a lepiej wkroczyć na zawodowy ring z medalem olimpijskim na koncie - uśmiecha się Kamil.

autor: Mateusz Fudala zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: