SPORT Piłka nożna Sporty walki Tenis Sportowcy Inne sporty Tabele Żagle Tour de Pologne 2017
Sport sporty walki boks Wawrzyk stosował doping. Co to jest stanozolol i co daje sportowcom?

Wawrzyk stosował doping. Co to jest stanozolol i co daje sportowcom?

25.01.2017, godz. 11:40
Andrzej Wawrzyk
Andrzej Wawrzyk foto: EAST NEWS

Andrzej Wawrzyk stosował doping i nie stoczy walki z Deontayem Wilderem o pas mistrzowski wagi ciężkiej federacji WBC. W organizmie Polaka wykryto stanozolol - steryd anaboliczny. Co to dokładnie jest stanozolol i czemu służy? Którzy sportowcy stosowali ten doping?

Jak czytamy na portalu doping.dozdrowia.com, stanozolol znaleziony w próbce moczu Wawrzyka to pochodna androstanu. W sporcie od lat występuje jako substancja zakazana przez Światową Agencję Antydopingową (WADA). Środek można przyjmować w formie zastrzyków lub tabletek. Ponoć ten pierwszy sposób daje lepszy efekt.

Po co sportowcy stosują stanozolol? Żeby w krótkim czasie zwiększyć masę mięśniową. Środek ten zawiera proteiny, która znacznie poprawiają jakość i siłę mięśni, a także przyspieszają syntezę białka. Najważniejsze jest to, że stanozolol powoduje duży przyrost siły, a w małym stopniu masy. Bokser nie musi się więc martwić o dodatkowe kilogramy nadwagi. Muskulatura po stosowaniu stanozololu jest solidna. Utrzymuje się także przez długi czas nawet po odstawieniu substancji.

Kto ze sportowców stosował stanozolol? W przeszłości tę substancję wykryto chociażby w organizmie innego polskiego boksera, Mariusza Wacha. Ten sam środek znaleziono u najszybszego człowieka świata, Kanadyjczyka Bena Johnsona, zwycięzcy biegu i rekordzisty świata na 100 metrów podczas IO w Seulu w 1988 roku.

autor: Piotr Kupisz zobacz inne artykuły tego autora
Więcej sportu
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: