SPORT Piłka nożna Sporty walki Tenis Sportowcy Inne sporty Tabele Żagle Tour de Pologne 2017
Sport sporty walki mma mma Historia KSW. Jak polska federacja stała się światową potęgą?

Historia KSW. Jak polska federacja stała się światową potęgą?

24.05.2017, godz. 19:23
KSW 39 Colosseum
foto: Twitter

Zaczęło się o kilkuset osób w hotelu Marriott. Teraz ich galę na żywo chce oglądać ponad 50 tysięcy kibiców. Przed telewizory przyciągają miliony widzów. Oto historia sukcesu KSW, które w przeciągu kilku lat stało się jedną z najpotężniejszych federacji na świecie, a ich gala KSW 39: Colosseum będzie wydarzeniem, które zapisze się złotymi zgłoskami na karcie historii MMA.

Pewnego dnia Martin Lewandowski i Maciej Kawulski postanowili zorganizować galę sztuk walki. Odbyła się ona w hotelu Marriott, a jej koszt w wysokości kilkunastu tysięcy złotych pokryli z własnej kieszeni. Był to rok 2004. Dzisiaj Konfrontacja Sztuk Walki jest jedną z największych federacji na świecie i organizuje galę, która walczy o pobicie wszelkich możliwych rekordów.

Ale po kolei. Drugą galą organizowaną przez Lewandowskiego i Kawulskiego zainteresowała się telewizja. Był to moment przełomowy dla KSW, ale także nie lada wyzwanie. Trzeba było wyłożyć sporo gotówki, by sprostać oczekiwaniom telewizji. Właściciele zdali jednak egzamin i ruszyli z kopyta. W przeciągu kilkunastu lat zorganizowali ok. 40 gal, licząc zarówno edycje specjalne, jak i eliminacje. Byli już niemalże na każdej największej hali sportowej w Polsce. W końcu nadszedł czas na apogeum działalności – KSW 39: Colosseum na PGE Narodowym.

Już dawno na galę KSW 39 sprzedano 50 tysięcy wejściówek. To oznacza, że będzie to największa tego typu impreza w Europie. Czy na świecie? O tym zadecyduje końcowa liczba kibiców na stadionie. Jednak KSW to także telewizja. Walki kodowane formułą PPV przyciągają przed ekrany kilka milionów kibiców. Transmisja dostępna jest w ponad 40 krajach.

KSW 39: Colosseum to zwieńczenie drogi KSW. Po 13 latach istnienia federacja dobija do szklanego sufitu. Właściciele zapewniają, że rozważają organizację kolejnych gal na europejskich obiektach, ale równocześnie podkreślają, że optymalnymi miejscami na gale KSW są takie, które potrafią pomieścić 15-18 tysięcy widzów.

KSW 39: Colosseum już 27 maja!

autor: Dominik Kania zobacz inne artykuły tego autora
Więcej sportu
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: