SPORT Piłka nożna Sporty walki Tenis Sportowcy Inne sporty Tabele Żagle Tour de Pologne 2017
Sport sporty walki mma mma KSW 39: Mamed Chalidow - czeczeński mistrz

KSW 39: Mamed Chalidow - czeczeński mistrz

25.05.2017, godz. 12:22
Mamed Chalidow, Khalidov
Mamed Chalidow foto:

Mamed Chalidow to zawodnik, który sprawił, że mieszane sztuki walki w Polsce stały się niezwykle popularne. Do kraju nad Wisłą 36-latek trafił dwadzieścia lat temu. Szybko poznał język i kulturę, ożenił się z naszą rodaczką i sam otrzymał obywatelstwo. Postawienie na MMA było jedną z najlepszych decyzji w jego życiu. Dzięki temu stał się bardzo rozpoznawalny. Dzisiaj Chalidowa zna każdy kibic.

Mamed Chalidow do Polski wraz z grupą Czeczenów trafił w 1997 roku. Początkowo przebywał we Wrocławiu, gdzie poznawał naszą rodzimą mowę. Gdy kurs językowy się zakończył, postanowił wyjechać do Olsztyna i podjąć studia na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim. Po trzynastu latach pobytu w kraju nad Wisłą, wreszcie otrzymał polskie obywatelstwo. W nowej ojczyźnie Chalidow znalazł także prywatne szczęście. Ożenił się z Ewą, z którą ma dwóch synów. Jest muzułmaninem, co czasami przeszkadza w karierze. W okresie ramadanu nie trenuje wcale, a około dwa miesiące po tym specjalnym poście nie toczy żadnych walk w oktagonie.

Po raz pierwszy ze sztukami walki Czeczen miał styczność jeszcze w Groznym. Gdy miał trzynaście lat rozpoczął treningi karate. Gdy przyjechał do Olsztyna, rozpoczął zajęcia w taekwondo, zapasy i boks. Od 2004 roku rozpoczął starty w MMA. W KSW obecny jest już od dziesięciu lat - z federacją związał się w 2007 roku. W ciągu trzynastu lat w oktagonie Chalidow stoczył trzydzieści dziewięć walk. Wygrał aż trzydzieści trzy z nich. W czterech opuszczał arenę z opuszczoną głową, a trzy starcia zakończyły się remisami. Na KSW 39 w Warszawie sympatyczny wojownik zmierzy się w pojedynku mistrzów z Borysem Mańkowskim.

autor: Jakub Waśko zobacz inne artykuły tego autora
Więcej sportu
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: