SPORT Piłka nożna Sporty walki Tenis Sportowcy Inne sporty Tabele Żagle Tour de Pologne 2017
Sport tour de pologne 2017 Tour de Pologne 2017: Najlepszy góral [ZASADY PUNKTACJI]

Tour de Pologne 2017: Najlepszy góral [ZASADY PUNKTACJI]

24.07.2017, godz. 16:54
Tour de Pologne, kolarstwo
Tour de Pologne foto: EAST NEWS

Podczas Tour de Pologne 2017 prowadzona będzie, jak co roku, klasyfikacja najlepszych "górali". Poprzednio pozycję lidera w tej kategorii obronił Tim Wellens, który triumfował również w klasyfikacji generalnej. Jak będzie w tym roku? Przedstawiamy zasady punktowania w klasyfikacji górskiej.

Dla najlepszego "górala" podczas Tour de Pologne zarezerwowany jest kolor różowy. W takim trikocie jeździ zawodnik, który przewodzi w kategorii górskiej. Kolarze zdobywają punkty na premiach, w różny sposób rozplanowanych na trasie wyścigu. Premie te mają przypisane różne kategorie. To od nich zależy, ilu kolarzy zdobędzie punkty na danej premii. Zwykle nagradzanych jest pierwszych 20 kolarzy. Pierwszy, który dotrze w wyznaczone miejsce, otrzymuje 20 punktów. Każdy kolejny o punkt mniej niż cyklista zajmujący pozycję o jeden wyższą.

Po każdym etapie następuje dekoracja liderów czterech kategorii. Jeżeli zdarzy się, że jeden kolarz jest liderem kilku, wtedy zakłada koszulkę klasyfikacji wyższej w hierarchii. Klasyfikacja górska zajmuje drugie miejsce w tym porządku. Ważniejsza od niej jest tylko klasyfikacja generalna.

Podczas TdP 2017 praktycznie w każdym etapie przewidziano premię górską. Najwięcej czeka ich zawodników na ostatnich dwóch etapach wyścigu. W trakcie jazdy wokół Zakopanego kolarze będą mieli okazję do zgarnięcia pięciu premii górskich I kategorii. Etap kończący wyścig będzie miał o jedną premię górską więcej niż etap VI.

autor: Dominik Kania zobacz inne artykuły tego autora
Więcej sportu
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: