Dutee Chand

i

Autor: AFP/EAST NEWS

Nie podkopał jej kariery homoseksualizm ani testosteron. Hinduska Dutee Chand wpadła na dopingu

2023-01-24 18:50

Najpierw jej kariera została przerwana z powodu podwyższonego poziomu testosteronu, jak u Caster Semenyi. Przepisy pozwoliły jej powrócić na bieżnię, bowiem uprawia tylko krotki sprint. Teraz dopingowa wpadka zapewne na długo zatrzyma karierę hinduskej biegaczki Dutee Chand (27 l.).

Jej hiperandrogenizm (nietypowy dla kobiet poziom hormonu testosteron) odsunął ją od rywalizacji w latach 2014-2015. Powrót do rywalizacji ułatwiły jej nowe przepisy, które odsuwają od startu biegaczki hiperandrogeniczne jedynie na dystansach od 400 m do 1 mili.

Chand ma w dorobku medale mistrzostw Azji na otwartych arenach i w hali. Była też mistrzynią uniwersjady 2019 na dystansie 100 m. Jej rekord życiowy na tym dystansie wynosi 11,17 sek.

Kontrola antydopingowa przeprowadzona w Indiach poza zawodami 5 grudnia w miejscowości Bhubaneswar w Indiach wykryła obecność trzech niedozwolonych substancji: andarinu, ligandrolu i enbosarmu (ostaryny). Mają one podobne (choć obniżone) własności jak sterydy anaboliczne – budują masę mięśniowa i spalają tkankę tłuszczową.

Zawodniczka została tymczasowo zawieszona w prawach startu. Kara może wynieść nawet cztery lata odsunięcia od rywalizacji.

Dutee Chand znana jest w swoim kraju z tego, że jako pierwszy hinduski sportowiec przyznała się do swojego homoseksualizmu. Zachęcił ją do tego wyznania werdykt sądu najwyższego w Indiach z roku 2018 mówiący o niekaralności seksu osób jednej płci.

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze