Były piłkarski działacz odpocznie przez 10 lat za nadużycie stanowiska

2020-07-01 18:43 Marek Żochowski
Markus Kattner
Autor: AP Markus Kattner

10-letni zakaz pracy w instytucjach związanych z piłką nożną – taki werdykt usłyszał Markus Kattner, były zastępca sekretarza generalnego i dyrektor finansowy FIFA (Międzynarodowa Federacja Piłki Nożnej). Udowodniono mu konflikt interesów w trakcie sprawowania funkcji i nadużywanie stanowiska w celu wzbogacenia się.

To nie koniec kar nałożonych na Kattnera, bo były czołowy działacz futbolowej centrali ma także zapłacić milion franków szwajcarskich (4,2 mln zł) grzywny – tak zadecydowała Komisja Etyki FIFA. Śledztwo, któremu poddano Kattnera, skupiło się na detalach zapisów kontraktowych z pracownikami FIFA, premiach wypłaconych w związku z turniejami pod egidą federacji światowej oraz dotyczyło zwrotu kosztów prywatnej obsługi prawnej.

WSZYSTKIE rekordy Roberta Lewandowskiego. To jest KOSMOS! | FUTBOLOGIA

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Śledczy pracowali od drugiej połowy 2016 roku i zajmowali się również sprawą byłego prezydenta FIFA Seppa Blattera oraz sekretarza generalnego organizacji Jerome’a Valcke’a. W ich przypadku chodziło i nienależne premie finansowe i podejrzane wzrosty wynagrodzeń. Kattner, który nadzorował kwestie finansowe między 2007 a 2015 rokiem, został wyrzucony z FIFA w maju 2016 roku za naruszenia przepisów.

Oto najbardziej PRZEŚLADOWANY piłkarz Ekstraklasy! Jest ciągle FAULOWANY!

– Dowody wskazują, że miało miejsce skoordynowane działanie trzech byłych czołowych działaczy FIFA w celu wzbogacenia się poprzez coroczne podwyższanie pensji, a także otrzymywanie premii w związku z mistrzostwami świata oraz innych zachęt finansowych na łączną kwotę przekraczającą 79 mln franków szwajcarskich (332 mln zł), i to w ciągu pięciu lat – poinformowała firma prawnicza, która prześwietliła finansowe raporty FIFA. W tej trójce był Kattner, którego oskarżono także o próbę ukrycia tych dochodów przed stosownymi komórkami FIFA i który zainkasował 7 mln franków w premiach w związku z trzema imprezami mistrzowskimi (MŚ 2010, MŚ 2014, Puchar Konfederacji 2013).

Najnowsze