Szachy, a może nauka matematyki?

Autor: pixabay.com/devanath/CC0 Szachy, a może nauka matematyki?

Daniił Dubow wygrał szachowy turniej. Carlsen poza finałem imprezy cyklu imienia Carlsena

2020-06-04 1:20

24-letni Rosjanin Daniił Dubow wygrał rozgrywany zdalnie turniej w szachach szybkich Lindores Abbey Rapid Challenge. Mistrz świata, Norweg Magnus Carlsen odpadł w półfinale, chociaż turniej wchodzi w skład cyklu Magnus Carlsen Chess Tour.

Turniej odbywał się on line, pod nadzorem kamer. W finale rozgrywanym do dwóch wygranych meczów Dubow spotkał się z japońskim Amerykaninem Hideharu Nakamurą (32 l.). W pierwszym 4-partiowym meczu przegrał 1,5:2,5. W drugim okazał się lepszy 2,5:1,5.

Trzeci mecz miał wyjątkowy scenariusz: każdy z szachistów wygrał po jednej partii bierkami… czarnymi, a dwie przyniosły remis. Wynik 2:2 wymagał dogrywki, granej w trybie błyskawicznym, w formule armageddon: białe, którymi grał Dubow, miały 5 minut na partię, zaś czarne – 4 minuty, ale w razie remisu zwycięstwo przypadłoby czarnym. Nakamura jest uważany za specjalistę szachów błyskawicznych, jest tez liderem rankingu w tej formule. Ale to Dubow wykorzystał przewagę koloru bierek i czasu i zwyciężył 3:2 w meczu oraz 2-1 w finale.

Dla polskich kibiców królewskiej gry szczególnym wydarzeniem pozostanie partia wygrana prze Jana-Krzysztofa Dudę z Magnusem Carlsenem. W rundzie zasadniczej turnieju. Carlsen dotarł do półfinału, w którym uległ Nakamurze 1-2.

Magnus Carlsen niepewny miejsca w finale turnieju. Daniił Dubow pierwszym finalistąhttps://sport.se.pl/pozostale/magnus-carlsen-niepewny-miejsca-w-finale-turnieju-daniil-dubow-pierwszym-finalista-aa-VoJS-fuZq-5hBm.html?preview=w1Ps9rOoxfYEwb7re2zHVeZKK3ktNuw%2BKvfd0HUzmmo%3D

Pula nagród w Lindores Abbey Rapid Challenge wynosiła 150 tys. dolarów. Dubow uzyskał 45 tysięcy, Nakamura – 27 tys. USD, pokonani półfinaliści po 15 tys., zaś Duda i trzej inni wyeliminowani w rundzie zasadniczej – po 4 tys. USD.