Radosław Kawęcki

Autor: East News Radosław Kawęcki

Dwa razy podium na początek pływackich ME. Kawęcki w złocie

2019-12-04 20:37

Pierwszy dzień i od razu dwa medale. W inauguracyjnej serii finałów pływackich mistrzostw Europy na krótkim basenie w Glasgow Radosław Kawęcki wywalczył złoty medal na 200 m stylem grzbietowym, a po srebro sięgnęła męska sztafeta 4x50 m st. dowolnym bijąc rekord kraju.

Radosław Kawęcki (28 l.) kontynuuje wspaniałą medalową serię w czempionatach na krótkim basenie. Od roku 2011 rok w rok staje na podium MŚ lub ME na dystansie 200 m grzbietem (czasami także na 100 m).

W Glasgow uzyskał drugi czas eliminacji – 1.50,43 min, o 0,25 s gorszy od Niemca Christiana Dienera. W popołudniowym finale Diener był liderem do półmetka, a Polak wyszedł na czoło chwilę później i nie oddał prowadzenia do ostatniej ściany basenu. Jego czas 1.49,26 min. (gorszy o 1,88 s od własnego rekordu Polski) to najlepszy wynik na świecie w sezonie zimowym 2019-2020. Drugi był Diener – 1.50,06, a czwarty – kolejny Polak, Jakub Skierka – 1.50,51.

Polski kwartet kraulistów rozpoczął finałową sztafetę od prowadzenia, dzięki znakomitej postawie Pawła Juraszka. Marcin Cieślak, Karol Ostrowski i Jakub Kraska pokonywali kolejne długości basenu za Rosjanami. Przegrali o 0,88 s, ale nie dali się dogonić Włochom. Srebrny medal wywalczony w czasie 1.23,74 min. to najszybszy zespołowy wyścig w historii polskiego pływania. Rekord kraju poprawiony został o 0,70 s.