Dorota Borowska

Autor: AP Dorota Borowska

Sześć medali złowili kajakarze w MŚ w Kopenhadze

2021-09-20 13:18

Trzy srebrne medale i trzy brązowe medale wywalczyli polscy kajakarze w mistrzostwach świata. Dwa z nich dotyczą konkurencji olimpijskich. Na torze w Kopenhadze nie wystartowała czwórka naszych medalistek igrzysk w Tokio, które odpoczywają po letnim sukcesie. Za to dwoma miejscami na podium powetowała sobie Dorota Borowska (25 l.) olimpijski finał w kanadyjkach, gdzie do medalu zabrakło jej 0,08 s (ok. 34 cm).

Po raz pierwszy w historii mistrzostwa świata w kajakarstwie rozegrane zostały w roku olimpijskim. To oczywiście efekt pandemii koronawirusa i przesunięcia igrzysk o rok. Był więc mały rewanż za igrzyska w Tokio, jednakże w Kopenhadze zabrakło wielu medalistów olimpijskich zmagań.

Na starcie olimpijskiej konkurencji kanadyjkarek C1 200 m w czempionacie świata znalazły się cztery spośród ośmiu uczestniczek finału olimpijskiego. Dorota Borowska minęła metę finału jako trzecia. Wyprzedziły ją Kanadyjka Katie Vincent (o 0,38 s) i Hiszpanka Antia Jacome (o 0,11 s).

Borowska zdobyła też srebro wraz z Michałem Łubniewskim w nieolimpijskiej konkurencji dwójek mieszanych C2 200 m.

Kolejne dwa srebrne krążki MŚ wywalczyli także kanadyjkarze, w rywalizacji mężczyzn. Aleksander Kitewski, Arsen Śliwiński, Michał Łubniewski i Norman Zezula w C4 na 500 ustąpili tylko osadzie Ukrainy, o 0,11 s. Z kolei Wiktor Głazunow i Tomasz Barniak finiszowali w C2 1000 m o 1,55 s za Rosjanami Szamszurinem i Czebotarem. Ta ostatnia konkurencja straci w przyszłym roku status olimpijskiej (dystans dwójek C2 skrócony zostanie z 1000 do 500 m w igrzyskach).

Polskie kajakarstwo, jedna z najsilniejszych dyscyplin sportu w naszym kraju, już dość długo czeka na złoty medal mistrzostw globu. W konkurencji olimpijskiej po raz ostatni wywalczony został w roku 2011, a w nieolimpijskiej – w 2014 (sztafeta kobiet K1 4x200 m z udziałem Karoliny Nai i Marty Walczykiewicz).