Natalia Maliszewska i Kamila Stormowska na podium Pucharu Świata. Każda po raz pierwszy [WIDEO]

2020-02-16 8:48 DCH
Natalia Maliszewska
Autor: Paweł Skraba/SE Natalia Maliszewska

Najlepsza polska specjalistka w short tracku, Natalia Maliszewska osiągnęła największy w karierze sukces na dystansie 1000 m. Zajęła trzecie miejsce w finałowych zawodach Pucharu Świata w Dordrechcie w Holandii i po raz pierwszy stanęła na podium w tej konkurencji. W jej koronnej konkurencji - 500 m na trzecim stopniu podium stanęła Kamila Stormowska.

24-letnia Maliszewska nazywana „Kurczakiem” jest specjalistką dystansu 500 m na krótkim torze łyżwiarskim. W tej specjalności przed rokiem wywalczyła złoto mistrzostw Europy. Na dłuższym odcinku wiedzie jej się znacznie gorzej. W Dordrechcie polska łyżwiarka zajęła drugie miejsce w swojej serii ćwierćfinałowej, a następnie trzecie w półfinałowej. Do finału w pucharowej rywalizacji na 1000 m weszła po raz trzeci w karierze. W gronie sześciu finalistek uzyskała czas 1.31,569 min. i dała się wyprzedzić jedynie Yu Bin Lee z Korei Płd. (1.31,004) oraz Chutong Zhang z Chin (1.31,486).

W niedzielę czekała Maliszewską jeszcze rywalizacja na koronnym dystansie 500 m. Zawodniczka Juvenii Białystok wygrała swój ćwierćfinał, ale w półfinale zaliczyła kolizję z łyżwiarką Chin. Sędziowie po długiej analizie uznali, że winę ponosi Polka.

Do finału Pucharu Świata niespodziewanie dostała się, po raz pierwszy w karierze, niespełna 20-letnia Kamila Stormowska (Orzeł Elbląg). I nie była w nim statystką. Zaatakowała na ostatnim okrążeniu z czwartej pozycji. Kontratakująca po zewnętrznej Brytyjka Elise Christie potrąciła polska panczenistkę,po czym obie wylądowały na bandzie. Tym razem sędziowie dopatrzyli się winy Brytyjki. Zwyciężyły Holenderki Lara van Ruijven (42,907 s) i Yara van Kerkhof (43,076). Stormowska wyrównała sobotnie osiągnięcie Maliszewskiej, która jako pierwsza złożyła jej gratulacje.

W klasyfikacji końcowej Pucharu Świata na 500 metrów Maliszewska została sklasyfikowana na szóstej pozycji.