Oliwia Jabłońska

Autor: The Yomiuri Shimbun /AP/EN

Oliwia Jabłońska - kraulem na podium. Szesnasty medal dla Polski w Tokio

2021-09-01 14:15

Na podium igrzysk paraolimpijskich w Tokio wpłynęła 24-letnia wrocławianka Oliwia Jabłońska. Zajęła trzecie miejsce w pływackim wyścigu na 400 m st. dowolnym. To był pierwszy, ale z pewnością nieostatni polski medal w środę 1 września. I szesnasty w dorobku Polski w tej imprezie (3-4-9).

Jabłońska cierpi na końsko-szpotawość stóp. Występuje w kategorii S10. W igrzyskach paraolimpijskich startuje po raz trzeci. Obie poprzednie edycje przyniosły jej medale na dystansie 100 m stylem motylkowym – srebro w Londynie 2012 i brąz w Rio 2016.

Od pewnego czasu zawodniczka specjalizuje się w konkurencjach dłuższych w stylu dowolnym. Ustanowiła rekord świata na 800 m, dwukrotnie zwyciężyła w MŚ na dystansie 400 m kraulem. W tej samej konkurencji wywalczyła teraz brązowy krążek paraolimpijski, w czasie 4.33,20 min. Zwyciężyła Kanadyjka Aurelie Rivard z rekordem świata 4.24,08 min.

Sportowe motto Oliwii Jabłońskiej brzmi: „Ból jest nagrodą za dobrze wykonane zadanie”.