Waloszek urodził się 28 kwietnia w 1938 roku w Świętochłowicach. Karierę żużlową zaczął w tamtejszym Śląsku Świętochłowice w wieku 16 lat. Ścigał się przez 32 sezony, kończąc karierę w wieku 47 lat. Reprezentował barwy Śląska Świętochłowice, Gwardii Katowice, Legii Warszawa oraz Legii Gdańsk. Waloszek przez ponad 20 lat był członkiem kadry narodowej, w której pojechał 30 meczów, a w 1962 roku przyczynił się do zdobycia brązowego medalu Drużynowych Mistrzostw Świata. W sezonie 2017 został wprowadzony do Galerii Sław Żużlowej Reprezentacji Polski.
Największym sukcesem Waloszka było bez wątpienia wywalczenie w 1970 roku we Wrocławiu srebrnego medalu Indywidualnych Mistrzostw Świata. Trzykrotnie zdobył medale indywidualnych mistrzostw Polski: dwa srebrne (1969, 1972) oraz brązowy (1975). W 1968 r. zajął I miejsce w rozgrywkach o "Złoty Kask". W sezonie 2017 został wprowadzony do Galerii Sław Żużlowej Reprezentacji Polski. Od października 2014 roku nazwisko Pawła Waloszka nosi stadion "Skałka" w Świętochłowicach.
- Odszedł Wielki Mistrz sportu żużlowego. Był wielką i zasłużoną postacią dla naszego miasta i wzorem dla wielu pokoleń miłośników czarnego sportu. Honorowy Obywatel Świętochłowic. Wspaniały zawodnik Śląska Świętochłowice i przykład dla młodych adeptów speedwaya. Prywatnie ciepły, miły i bardzo otwarty człowiek. Wspaniała osobistość. Panie Pawle dziękujemy za wszystko - napisał prezydent Świętochłowic Dawid Kostempski.