Anwil Włocławek

Autor: FIVB

Wielki sukces

Gigantyczny sukces Anwilu Włocławek! Tego w polskiej koszykówce jeszcze nie było! Triumf w europejskim pucharze!

2023-04-26 22:30

Koszykarze Anwilu Włocławek zwyciężyli w rozgrywkach Pucharu Europy FIBA. W rewanżowym meczu finałowym pokonali na wyjeździe francuski Cholet Basket 80:78 (20:18, 17:24, 21:15, 22:21). To pierwszy triumf polskiego klubu koszykarskiego w rozgrywkach kontynentalnych.

Zwycięstwo Anwilu w Pucharze Europy FIBA to osiągnięcie bez precedensu w polskiej koszykówce klubowej. Najbliżej był 20 lat temu Prokom Trefl Sopot w Pucharze Europy FIBA, powstałym w efekcie reorganizacji rozgrywek i połączenia Pucharu Saporty i Pucharu Koraca. Trefl przegrał jednak wówczas jednym punktem w finale z Arisem Saloniki.

Włocławianie jechali do Francji z czteropunktową zaliczką z pierwszego spotkania. Mecz był niezwykle intensywny, a gospodarze - szczególnie w pierwszej połowie - byli momentami zespołem lepszym. Po przerwie włocławianie dali jednak prawdziwy koncert i to oni wznieśli do góry europejskie trofeum. Zespół trenera Przemysława Frasunkiewicza pokazał w wielu momentach niezwykle efektowną, kombinacyjną koszykówkę i przeciwstawił się skutecznie silniejszemu na papierze rywalowi z ligi francuskiej